Reklama

Banki w 2021 r. sfinansowały paliwa kopalne na kwotę 742 mld dolarów

Światowe banki w ciągu sześciu lat od podpisania porozumienia paryskiego sfinansowały paliwa kopalne na kwotę 4,6 biliona dolarów. Tylko w samym 2021 roku kwota ta wyniosła 742 miliardów dolarów.

Największe banki na świecie nadal finansują inwestycje w paliwa kopalne - wynika z corocznego raportu "Banking on Climate Chaos". Od czasu podpisania porozumienia paryskiego, które miało zaostrzyć walkę ze zmianami klimatu, na paliwa kopalne przeznaczono już łącznie 4,6 biliona dolarów. Granica ta została przekroczona w czasie gdy wiele firm i państw chwaliło się ambitnymi celami osiągnięcia zeroemisyjności - zauważają autorzy opracowania.

Reklama

Zeszłoroczna kwota wypłacona przez banki na paliwa kopalne zmalała w porównaniu z poprzednimi latami i wyniosła 742 miliardy dolarów. To mniej niż w rekordowym 2019 roku, ale nadal więcej niż w roku 2016 kiedy podpisano porozumienie paryskie. 

Banki, pomimo proklimatycznych obietnic, wspierają koncerny naftowe

Amerykańskie banki na czele "listy wstydu"

"Te wnioski podkreślają potrzebę natychmiastowej implementacji strategii przez banki, które pozwoliłyby zakończyć ich inwestycje w rozwój paliw kopalnych i rozpocząć całkowite wstrzymywanie wsparcia dla tego sektora" - piszą autorzy raportu.  

Finansowanie paliw kopalnych na świecie zostało zdominowane przez cztery amerykańskie banki: JPMorgan Chase, Citi, Wells Fargo i Bank of America. Tylko te cztery korporacje były odpowiedzialne aż za jedną czwartą całego finansowania dla paliw kopalnych przez ostatnie sześć lat. Najgorszy w Europie był bank Barclays, a w Japonii - MUFG.

Analiza zwraca uwagę, że drastycznie - o 51 proc. - wzrosły inwestycje w wydobycie ropy z piasków bitumicznych. W ciągu roku pochłonęły one ponad 20 miliardów dolarów, najwięcej z kanadyjskich banków RBC i TD. Niemal 53 miliardy dolarów wydano na ropę i gaz wydobywane na morzu. W tym wypadku najwięcej pieniędzy popłynęło od banków Citi, JPMorgan Chase i BNP Paribas. 

Giganci paliwowi masowo wykupują reklamy w Google związane ze zmianami klimatu

Z kolei na szczelinowanie przeznaczono 62,1 miliarda dolarów, najwięcej od Wells Fargo, które wspierało inwestycje Diamondback Energy i Kinder Morgan. Finansowanie energii pozyskiwanej z węgla utrzymało się na stałym poziomie 44 miliardów dolarów i przodowały w nich chińskie firmy China Merchants Bank i Ping An Group.

Autorzy opracowania zwracają także uwagę na dobre praktyki, które wprowadzają niektóre banki. Na przykład francuski La Banque Postale zobowiązał się wstrzymać finansowanie dla ropy i gazu do 2030 roku. Podobne cele ustanowiły dla siebie Crédit Agricole i Nordea Bank.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy