Arktyka topnieje jeszcze szybciej, niż sądziliśmy. Ocean Arktyczny zagrożony

Najnowsze badania wskazują, że lód na Morzu Arktycznym topnieje znacznie szybciej, niż wcześniej sądzono. Wcześniejsze szacunki mówiły, że latem pokrywa lodowa Oceanu Arktycznego zniknie w połowie tego stulecia. Nowe wyniki sugerują, że stanie się tak już w przyszłej dekadzie.

Topnienie lodowców w znaczym stopniu przyspieszy ocieplenie klimatu.
Topnienie lodowców w znaczym stopniu przyspieszy ocieplenie klimatu.AFP

Koło podbiegunowe może stracić letni lód morski o całą dekadę wcześniej, niż przewidywali naukowcy. Proces znikania pływającego lodu przebiega znacznie szybciej, niż wcześniej sądzili naukowcy.

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Communications naukowcy nakreślili, w jaki sposób Arktyka może doświadczyć szybkiej utraty lodu morskiego już w latach 30. XX wieku. To dziesięć lat wcześniej niż zakłada raport Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC) z 2021 r., który przewidywał, że region straci lód morski do połowy tego stulecia.

“Wolny od lodu" Ocean Arktyczny nie będzie zupełnie pozbawiony kry, ale jej powierzchnia będzie mniejsza niż milion kilometrów kwadratowych, co jest równoznaczne z tym, że kry nie będzie na 93 proc. jego powierzchni.

Otwarte morze wokół Bieguna Północnego

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące lodu morskiego w latach 1979-2019, porównali także różne modele klimatyczne ze zdjęciami satelitarnymi, aby zrozumieć, jak w tym czasie zmieniał się zasięg lodu spowijającego wody Arktyki latem. Okazało się, że poprzednie modele nie doceniły tego, jak szybko koło podbiegunowe traci lód. Działalność człowieka była jedną z głównych przyczyn szybkiego topnienia lodu morskiego. 

Naukowcy badali stan lodu morskiego we wrześniu, ponieważ lód w wodach arktycznych tworzy się w miesiącach zimowych, kiedy do regionu nie dociera światło słoneczne. Pokrywa kry osiąga maksymalne rozmiary w marcu, po czym przez kolejne miesiące stopniowo topnieje. Zazwyczaj to właśnie we wrześniu rozmiary obszaru pokrytego krą są najmniejsze. W miarę ocieplania się świata, tempo narastania lodu w miesiącach zimowych spada, w związku z czym kurczy się także obszar zajmowany przez niego z końcem lata.

Szybko topniejący lód przyczynia się do jeszcze większego globalnego ocieplenia. Stała pokrywa lodowa na kole podbiegunowym, odbija promieniowanie słoneczne, łagodząc proces ocieplania. Ocean w Arktyce jest ciemny i pochłania więcej ciepła słonecznego niż lód i śnieg. Oznacza to, że szybka utrata lodu morskiego stworzyłaby pętlę sprzężenia zwrotnego, przyczyniając się do jeszcze szybszego ocieplenia i szybszej utraty pozostałego lodu.

Badanie z 2022 roku wykazało, że Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta globu. Według NASA we wrześniu lód morski kurczy się w tempie ponad 12 proc. na dekadę.

Wiewiórka na rowerze. Zaskakujące wideoINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}