Aby oszczędzać energię wystarczy... zmiana nawyków

Podczas gdy rosną ceny energii elektrycznej, zaczynamy szukać sposobów na obniżenie rachunków. Tymczasem najlepiej zacząć... od siebie. Zmiana swoich nawyków może pomóc obniżyć rachunki za prąd.

Czasem wystarczy tylko zmiana nawyków
Czasem wystarczy tylko zmiana nawyków123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Choć wymiana urządzeń AGD, RTV oraz oświetlenia na bardziej energooszczędne z pewnością zmniejszyłaby zużycie prądu, to nie każdy może sobie pozwolić na wydanie dużej ilości gotówki. Tymczasem zmiana swoich nawyków, choć nie jest łatwa, to może pozwolić nam zaoszczędzić nieco energii w domu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zobacz poniższe propozycje i zastanów się, które z nich możesz wprowadzić już teraz. Być może nie wszystkie pozwolą na pozostawienie w portfelu ogromnej gotówki, ale jeśli zbierzemy razem te małe sumy, to ostatecznie może okazać się, że w perspektywie roku kilkaset złotych zostaje w naszej kieszeni.

Gotuj tyle wody, ile rzeczywiście zużyjesz

Jeśli nie pijesz przegotowanej wody, to podgrzewanie całego czajnika nie ma sensu, jeśli chcesz zrobić tylko jeden kubek herbaty. Energia, która zostanie zużyta do podgrzania całego (czasem bardzo dużego) czajnika, jest później marnowana. Lepiej zagotować tyle, ile trzeba, napić się ciepłej herbaty i nieco zaoszczędzić.

Odpowiednia ilość światła

Mimo że uczymy się tego od przedszkola, wiele z nas w dalszym ciągu wychodząc z pomieszczenia, zostawia zapalone światło. Warto pamiętać, aby gasić je, gdy wychodzimy z pomieszczenia. Zimowymi wieczorami warto też zastanowić się nad tym, jak jasno musi być w pomieszczeniu. Czy konieczne jest górne źródło światła i jednocześnie zapalona lampa stojąca? Może nie robimy nic, co wymaga mocnego oświetlenia i spokojnie wystarczy zostawić tylko jedno źródło.

Postaw na naturalne światło

Im więcej korzystamy ze światła słonecznego, tym lepiej. Co prawda najłatwiej korzysta się z niego latem, gdy dni są dłuższe, ale i zimą można je maksymalnie wykorzystać. Choć może to wymagać nieco wysiłku, warto urządzić swoje mieszkanie tak, by jak najlepiej wykorzystać naturalne światło do naszych codziennych czynności. Czy rzeczywiście biurko musi być ustawione w ciemnym miejscu pokoju? Może uda się je ustawić bezpośrednio przy oknie. W ciągu dnia sąsiedzi nie będą widzieli, co robisz w mieszkaniu. Warto podnieść rolety, aby wpuścić nieco światła.

Wyłączaj urządzenia, gdy z nich nie korzystasz

Telewizor włączony przez cały dzień, żeby coś grało w tle, włączone listwy przeciwprzepięciowe, trzymanie urządzeń w trybie czuwania, to tylko niektóre nasze energetyczne złe przyzwyczajenia. Za każdym razem niepotrzebnie marnujemy prąd. Lepiej wyłączyć je całkowicie.

Spróbuj inaczej spędzić czas

Często wracając po pracy do domu, odruchowo włączamy telewizor lub komputer, żeby obejrzeć... cokolwiek. A gdyby tak, zamiast elektroniki wybrać nieco inny rodzaj odpoczynku? Może na półce jest książka, którą chcesz przeczytać od kilku miesięcy. Można tez po prostu spędzić nieco więcej czasu na rozmowie i dyskusji z domownikami, aby nadrobić relacje, które czasem są nadszarpnięte przez ciągłą gonitwę za pracą.

Zmniejsz temperaturę grzejnika

Lubimy ciepło, ale jego nadmiar nie zawsze działa korzystnie. Spanie w wysokiej temperaturze nie pozwala naszemu organizmowi dobrze wypocząć, a gdy nie ma nas w domu, maksymalne ogrzewanie powietrza nie zawsze jest konieczne. Czasem warto nieco przykręcić termostat.

Rolety zamiast klimatyzacji

Latem coraz chętniej korzystamy z klimatyzatora. Ale nie zawsze jest to konieczne. Czasem wystarczy nieco zasłonić okna, aby nie dopuścić, żeby słońce zrobiło z naszego pomieszczenia szklarnię.

Oszczędzaj wraz z rodziną

To chyba jeden z najtrudniejszych punktów. Możesz oszczędzać samodzielnie, ale jeśli pozostała część rodziny dalej będzie pozostawała przy swoich nawykach, o oszczędnościach nie ma mowy. Usiądź i porozmawiaj z pozostałymi domownikami o prostych czynnościach, które być może umykają im na co dzień, jak całkowite wyłączanie urządzeń. Wspólnie łatwiej wam będzie wypracować nowe, bardziej ekonomiczne i ekologiczne nawyki.

Przeczytaj także:

Jak skutecznie oszczędzać wodę?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas