Jesień w ogrodzie i na działce. Co robić i co sadzić w październiku?

Październik to czas pięknych kolorów w ogrodzie ozdobnym i ostatnich zbiorów w sadzie i warzywniku. Kwitną jesienne kwiaty takie jak astry i chryzantemy. Dojrzewają jabłka, winogrona i śliwki węgierki. Co trzeba robić w ogrodzie w październiku? W tym miesiącu ogrodników czeka sporo pracy związanej z sadzeniem nowych drzewek, krzewów i roślin cebulowych. Działkę warto też posprzątać i przygotować do nadchodzącej zimy.

Jakie rośliny sadzimy w październiku (kwiaty, warzywa)

Co można posadzić w ogrodzie jesienią? Ważny punkt na liście zadań do wykonania w październiku to nasadzenia młodych krzewów i drzewek - owocowych i ozdobnych. 

Ten jesienny miesiąc to idealny czas, by w ogrodzie pojawiły się nowe okazy sadzonek, które kupuje się z tzw. odkrytym korzeniem (czyli bez bryły korzeniowej).

W odróżnieniu od młodych drzewek w pojemniku, okazy z odkrytym korzeniem można sadzić tylko jesienią. Są za to teraz tanie, a w szkółkach ogrodniczych można znaleźć ich ogromny wybór. Najpopularniejsze drzewka to jabłonie, śliwy, grusze, czereśnie czy wiśnie. Chętnie kupowane są też krzewy, np. porzeczki czy agrest. 

Reklama

Rośliny bez bryły korzeniowej sadzimy, dopóki nie zamarznie ziemia. Trzeba je wsadzić na większą głębokość niż rosły w szkółce. Po posadzeniu należy je porządnie podlać, a na zimę najlepiej okopać lub okryć dodatkowo warstwą liści. Młodych drzewek nie wolno teraz przycinać. Odpowiedni na to czas nadejdzie wiosną. 

Jakie rośliny sadzimy w październiku? Kwiaty i warzywa! Jesień jest jedyną porą roku, kiedy można sadzić kwiaty cebulowe takie jak tulipany, krokusy, narcyzy, przebiśniegi, cebulice, czosnek ozdobny. Najlepiej zrobić to do połowy miesiąca, aby cebulki miały czas na przygotowanie się do nadchodzącej zimy. Warto też śledzić prognozę pogody. Gdy pojawiają się przymrozki, na sadzenie cebulek może być już za późno.

Jak sadzić cebulki kwiatów? Podstawowa zasada dotyczy głębokości sadzenia. Powinna ona być równa trzykrotnej wysokości każdej cebulki. Jeśli więc cebulka tulipana ma 5 cm wysokości, należy ją posadzić na głębokość 15 cm.

Druga wskazówka to odległość między poszczególnymi cebulami. Duże kwiaty cebulowe sadzimy ok. 8-10 cm od siebie, aby miały szansę się rozrosnąć. Małe cebulki krokusów czy przebiśniegów najlepiej umieścić w ziemi w większej grupie, ok. 4-5 cm od siebie.

Jakie warzywa sadzi się w październiku? Należą do nich warzywa ozime na wczesnowiosenny zbiór. Dobrym pomysłem będzie październikowe sadzenie kopru ogrodowego, czosnku ozimego, cebuli dymki, szpinaku czy pietruszki. To warzywa, które - aby wykiełkować - potrzebują niskich temperatur. 

Co robić w ogrodzie w październiku?

Październik w ogrodzie to czas, kiedy działkę trzeba posprzątać, przejrzeć pod kątem ewentualnych napraw, a przede wszystkim przygotować rośliny do chłodnego sezonu.

Poniżej lista najpilniejszych prac do wykonania:

  • Październik to czas na ostatni zbiór owoców w sadzie. Dojrzewają teraz późne jabłka, śliwki węgierki, winogrona, owoce pigwy.
  • Po zebraniu ostatnich owoców trzeba przejrzeć drzewka, usunąć mumie, czyli zaschnięte owoce, a spod drzew pozbierać te, które spadły - uniknie się w ten sposób chorób grzybowych w kolejnym sezonie.
  • W warzywniku zbieramy ostatnie plony: późną marchew, buraki, dynie, ziemniaki, brokuły, kalafiory i warzywa kapustne.
  • W tym miesiącu kończy się już uprawa pomidorów pod osłonami i w gruncie. Ostatnie pomidory trzeba zerwać (także, jeśli są zielone), a pędy usunąć i wynieść do kompostownika lub spalić, jeśli są na nich objawy chorób.
  • Co robić w ogrodzie w październiku z prac porządkowych? Najważniejsze zadanie to regularne grabienie liści, które najlepiej wyrzucić na kompost lub użyć do osłonięcia wrażliwych roślin przed mrozem.
  • Październik to ostatni miesiąc na wykopanie kłączy czy bulw kwiatów, które nie zimują w gruncie. Należą do nich np. mieczyki lub dalie.

Co przycinamy w październiku?

Październik jest ostatnim miesiącem na jesienne cięcie niektórych drzew i krzewów. Warto to zrobić jak najwcześniej, aby rany zagoiły się przed nadejściem mrozów. Jesienią po zbiorze owoców przycina się np. jabłonie, śliwy i grusze oraz prześwietla krzewy owocowe.

Co przycinamy w październiku w ogrodzie ozdobnym? To czas na delikatne przycięcie przed zimą krzewów różanych. Do gruntu trzeba też ściąć niektóre byliny jak dzielżany, ostróżki, słoneczniki szorstkie, floksy wiechowate, astry bylinowe czy piwonie. 

Cięcie ochroni je przed chorobami i szkodnikami, a także poprawi kwitnienie w kolejnym sezonie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ogród | jesień | działka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama