Xbox pierwszą proekologiczną konsolą. Microsoft wprowadził przełomową opcję

Firma Microsoft, producent konsol do gier Xbox Series X i S, zapowiedział nowy tryb oszczędzania energii w swoich urządzeniach. Pozwoli on graczom i graczkom na całym świecie nie tylko na oszczędzanie prądu, ale ma także przyczynić się do mniejszej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Osoby, które zapisały się do wewnętrznego programu dla posiadaczy konsol Microsoftu Xbox Insider mogą już ustawić na swoich urządzeniach nowy, inteligentny i potencjalnie bardziej ekologiczny tryb oszczędzania energii.

Przełomowa opcja oszczędzania energii na Xboxie

Firma zapowiedziała, że konsole Xbox Series X i S będą w stanie nie tylko pobierać mniej energii (co jest powszechną opcją na wielu urządzeniach od wielu lat), ale także wybierać takie momenty na jej pobór, aby w jak najmniejszym stopniu przyczyniać się do zatruwania środowiska gazami cieplarnianymi pochodzącymi ze spalania paliw kopalnych.

Reklama

Niemal w każdym kraju struktura produkcji energii wygląda podobnie: odnawialne źródła górują przede wszystkim w ciągu dnia, bo wówczas mogą pracować np. panele słoneczne. Z kolei nocą miks energetyczny w większym stopniu opiera się na paliwach kopalnych, które są znacznie bardziej szkodliwe. Tak jest chociażby w Polsce i wielu innych państwach na świecie.

Właśnie te dane o produkcji energii chce wykorzystywać Microsoft, aby inteligentnie sterować pobieraniem prądu przez konsole Xbox. Gdy na nim nie gramy, urządzenie może pozostawać w trybie czuwania, aby pobierać w tle np. gry, aktualizacje i inne treści. Microsoft opracował algorytm, który będzie dodatkowo analizował produkcję energii w danym kraju i na tej podstawie wybierze taką porę dnia, która będzie najbardziej korzystna dla klimatu pod kątem wytwarzania prądu i właśnie wtedy konsola będzie się automatycznie uruchamiać.

Zobacz także: Ekologiczny trend w grach komputerowych

Xbox będzie preferował prąd z wiatraków i fotowoltaiki

"Zamiast wybudzać twojego Xboksa w nocy o ustalonej porze, konsola uruchomi się w momencie gdy do sieci energetycznej będzie trafiać najwięcej energii ze źródeł odnawialnych" - tłumaczą przedstawiciele Microsoftu w oficjalnej informacji prasowej. "To zmniejsza emisje CO2 i zależność od paliw kopalnych oraz może potencjalnie pozwolić zaoszczędzić pieniądze" - dodano.

Opcja proekologicznego i proklimatycznego oszczędzania energii jest obecnie dostępna tylko dla wybranej grupy osób, ale wkrótce będą ją mogli uruchomić wszyscy posiadacze i posiadaczki konsol Xbox Series X i S. Wystarczy włączyć ją w ustawieniach urządzenia.

Mimo tego, że konsola będzie wyłączona, to i tak pobierze niezbędne aktualizacje (o najbardziej "ekologicznej" porze), zużywając przy tym nawet 20 razy mniej energii niż w przypadku innych trybów. Microsoft zapewnia także, że nowa opcja oszczędzania energii nie wpływa w żaden sposób na osiągi sprzętu i nie osłabia jej wydajności w grach.

Nowy tryb ma być dostępny także dla konsol Xbox One. W ich przypadku inteligentne oszczędzanie energii może powodować wolniejsze uruchamianie urządzenia - podkreśla Microsoft.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Xbox | Microsoft | Xbox Series X | Xbox One

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy