Reklama

Tesla wyrzucona z indeksu zrównoważonego rozwoju S&P 500 ESG

Akcje spółki Tesla zostały w środę wyrzucone z giełdowego indeksu zrównoważonego rozwoju S&P 500 ESG Index, mimo że koncentruje się ona na produkcji pojazdów elektrycznych, paneli słonecznych i akumulatorów.

Korporacja S&P Global przeprowadziła w tym tygodniu czwarte coroczne równoważenie indeksu dużych spółek, skoncentrowanego na zrównoważonym rozwoju. Indeks S&P 500 ESG obejmuje 308 akcji, w tym Apple, Microsoft, Amazon i Alphabet.

Tesla, która jest piątym co do wielkości udziałowcem w indeksie S&P 500, nie zakwalifikowała się do włączenia do niego ze względu na niski wynik S&P DJI ESG, jak podał S&P Global. S&P DJI ESG to wskaźniki środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego.

Wynik Tesli plasuje ją w dolnych 25 proc. wyników w grupie firm przemysłowych. Tym samym Tesla dołącza do Berkshire Hathaway, Johnson & Johnson i Meta Platforms jako czołowych spółek o dużej kapitalizacji, które zostały wykluczone z indeksu.

Reklama

"ESG to skandaliczne oszustwo! Wstyd dla S&P Global" - napisał na Twitterze Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, w odpowiedzi na tę informację. "Exxon został oceniony przez S&P 500 jako najlepszy na świecie pod względem środowiska, społeczeństwa i zarządzania, podczas gdy Tesla nie znalazła się na liście. ESG to oszustwo" - dodał Musk.

Koncern tłumaczy decyzję

"Po pierwsze i najważniejsze, grupa branżowa GICS, w której oceniana jest Tesla, odnotowała ogólny wzrost średniego wyniku S&P DJI ESG. Tak więc, mimo że wynik Tesli w zakresie ESG pozostał w miarę stabilny w ujęciu rocznym, została ona zepchnięta na niższe miejsce w rankingu w porównaniu z innymi firmami z tej samej grupy branżowej" - tłumaczy ocenę S&P Global we wpisie na blogu.

Brak strategii niskoemisyjnej i kodeksu postępowania biznesowego Tesli również przyczynił się do wypadnięcia firmy z indeksu, podobnie jak ekspozycja firmy na ryzyko wynikające z jej zaangażowania w kontrowersyjne incydenty.

"Analiza mediów i interesariuszy zidentyfikowała dwa oddzielne wydarzenia skoncentrowane wokół roszczeń dotyczących dyskryminacji rasowej i złych warunków pracy w fabryce Tesli we Fremont, a także postępowania firmy w związku z dochodzeniem NHTSA po tym, jak wiele ofiar śmiertelnych i rannych zostało powiązanych z pojazdami Tesli wyposażonymi w autopilota" - powiedział S&P Global.

Wydarzenia te spowodowały obniżenie oceny ESG dla Tesli, co z kolei doprowadziło do jej eliminacji z indeksu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tesla | Elon Musk | zrównoważony rozwój

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy