Sztuczna inteligencja Facebooka robi beton. Zmniejszy się emisja CO2
Meta, firma - matka Facebooka, wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia nieskoemisyjnego betonu, z którego mają być budowane nowe centra danych firmy. Produkcja opracowanego przez AI materiału wiąże się z emisjami o 40 proc. niższymi, niż tradycyjnego.
Ogromne centra danych, stanowiące podstawę funkcjonowania Facebooka, Instagrama czy WhatsAppa mają być o wiele przyjaźniejsze dla środowiska. Wszystko dzięki zupełnie nowej recepturze betonu, opracowanej przez stworzoną przez firmę sztuczną inteligencję. Według danych firmy, najnowsza mieszanka betonu powoduje emisje o 40 proc. niższe, niż mieszanki stosowane do tej pory na większości budów.
Sztuczna inteligencja Facebooka robi beton
Zazwyczaj sztuczne inteligencje opracowane przez Meta zajmują się zasadniczą działalnością firmy: opracowane przez inżynierów algorytmy służą do rozpoznawania twarzy i mowy, automatycznego tłumaczenia i rozbudowy wirtualnych metaświatów tworzonych przez firmę. Meta inwestuje miliardy w rozwój technologii AI, tworzy też najpotężniejszy na świecie superkomputer przeznaczony właśnie dla sztucznych inteligencji.
Firma jednak wykorzystuje też inteligentne narzędzia do innych zadań. W tym do znalezienia sposobów na to, by jej centra danych, zużywające dziś gigawaty mocy, stały się bardziej energooszczędne i przyjaźniejsze dla środowiska. Jednym z takich projektów było właśnie opracowanie receptury przyjaźniejszego środowisku betonu. Dziś produkcja i wykorzystanie betonu odpowiada za około 8 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla, stanowi też istotny element śladu węglowego Meta, bo firma, by nadążyć za zapotrzebowaniem użytkowników, musi stale stawiać i rozbudowywać centra danych, w których zgromadzone są jej serwery.
Zmniejszy się emisja CO2
Beton to mieszanka cementu i kruszywa, takiego jak żwir, zmieszana z wodą. Oprócz tych podstawowych elementów może jednak zawierać także dziesiątki innych składników wpływających na jego cechy takie jak trwałość. Za znaczną część emisji CO2 związanych z produkcją betonu odpowiada cement, coraz częściej używa się więc zamienników takich jak popioły czy żużel. Te mają mniejszy, ale wciąż istotny ślad węglowy.
Aby wyszkolić algorytm, który miał opracować optymalną recepturę betonu, inżynierowie Meta skorzystali z bazy danych zawierającej listę 1030 mieszanek i ich właściwości, w tym ślad węglowy. Sztuczna inteligencja mogła dzięki temu porównać wszystkie możliwe mieszanki betonowe i znaleźć kombinacje, które pasowały do minimalnej założonej przez inżynierów wytrzymałości, jednocześnie charakteryzując się najniższą możliwą emisją. Pięć najbardziej obiecujących mieszanek przetestowano następnie w laboratorium. Znalezienie optymalnej mieszanki zajęło zaledwie kilka tygodni.
Nie wszyscy naukowcy są jednak przekonani, czy rozwiązania opisywane przez Meta rzeczywiście są tak rewolucyjne. Po pierwsze, ograniczenie emisji o 40 proc. wyliczono porównując emisje nowej mieszanki z betonem wykonanym z czystego cementu portlandzkiego, bez zastosowania materiału zastępczego. To standard sprzed 25 lat, dziś niemal niespotykany. Stosowane dziś mieszanki są o wiele bardziej przyjazne środowisku i tańsze.