Najpiękniejsze trasy rowerowe na świecie. Widoki zapierają dech

Rower to środek transportu, z którego warto korzystać przede wszystkim na co dzień. Wiele osób wykorzystuje jednak swoje jednoślady także jako sposób na rekreację bądź długą, wymagającą podróż. W tym celu rowery również będą doskonałym wyborem, a napotkane widoki mogą wręcz zapierać dech w piersiach.

Oto wybrane, najpiękniejsze trasy rowerowe na świecie.

Great Divide Mountain Bike Route (Kanada)

Zaczynamy z naprawdę grubej rury. Ciągnąca się przez niemal 4,4 tys. kilometrów trasa z Alberty w Kanadzie do Nowego Meksyku to nie przelewki. Oczywiście nie trzeba przejeżdżać jej całej, ale zdobycie wszystkich kilometrów na tej trasie bez wątpienia mogłoby się stać życiowym osiągnięciem każdego zapalonego rowerzysty. Można go osiągnąć, biorąc udział w corocznym wydarzeniu Tour Divide. 

Trasa przez Amerykę Północną pozwala doświadczyć z perspektywy dwóch kółek jednych z najbardziej odizolowanych od ludzkości miejsc. Ci, którzy ją pokonali ostrzegają jednak, że na szlaku można spotkać łosie, pumy, a nawet niedźwiedzie grizzly. Widoki są jednak tego warte. Podobno.

Reklama

Autostrada Przyjaźni (Chiny)

Licząca 800 kilometrów Autostrada Przyjaźni zaliczana jest do jednych z najpiękniejszych tras na świecie. Warto pokonać ją w szczególności rowerem. Chociaż warto mieć na uwadze to, że wyprawa będzie obfitować w odcinki o naprawdę dużej wysokości.

Najwyższa przełęcz na tej trasie z Tybetu do granicy z Nepalem to niebagatelne 5200 metrów nad poziomem morza. To sprawia, że jest to najprawdopodobniej najwyżej położona trasa, która jest stosunkowo łatwo dostępna dla rowerzystów i rowerzystek.

Szlak rowerowy Morza Północnego (Europa)

W całej Europie wyznaczono wiele szlaków rowerowych, które skrywają się pod wspólną nazwą EuroVelo. Jedna z najbardziej malowniczych została oznaczona numerem 12 i prowadzi przez kraje położone nad Morzem Północnym. Jadąc tymi odcinkami, pokonamy zatem między innymi Anglię, Szkocję, Norwegię, Szwecję, Danię, Niemcy oraz Holandię i Belgię.

Cały szlak EuroVelo 12 ma niemal 6 tys. kilometrów długości. Trasę oficjalnie otwarto w 2001 roku. Dwa lata później została ona wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższa trasa rowerowa na świecie.

Shimanami Kaido (Japonia)

Przenosimy się teraz do Japonii i trasy Shimanami Kaido. W porównaniu z innymi najpiękniejszymi trasami rowerowymi na świecie długość tego odcinka wydaje się wręcz śmiesznie krótka - wynosi tylko 60 kilometrów. Ale bynajmniej nie ujmuje mu to urody.

Shimanami Kaido łączy japońskie wyspy Honsiu i Sikoku. Na dodatek, jadąc nią, mijamy sześć kolejnych wysepek japońskiego Morza Wewnętrznego. To jedyna trasa łącząca wspomniane wyspy, którą można pokonać pieszo bądź na rowerze.  

South Downs Way (Anglia)

Jeśli preferujemy angielskie krajobrazy, warto zastanowić się nad przejażdżką malowniczą trasą South Downs Way. Choć teraz jest ona atrakcyjna przede wszystkim dla rowerzystów, to jej historia sięga kilku tysięcy lat wstecz.

Ta angielska trasa ma długość 160 kilometrów i ciągnie się przez park narodowy. Często organizowane są tu biegi wytrzymałościowe oraz zawody rowerowe.

Szlak wzdłuż Bałtyku (Polska)

Piękne odcinki rowerowe mamy również w Polsce. Jednym z nich jest fragment dłuższej trasy - EuroVelo 10, który na terenie naszego kraju ciągnie się wzdłuż wybrzeża Bałtyku.

Polski odcinek szlaku ma 588 kilometrów długości i przebiega przez tereny województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Jeśli chcemy pokonać trasę EuroVelo 10, trzeba będzie ją podzielić na kilka etapów. Tym bardziej, że oprócz głównych odcinków dostępne na niej są także odnogi do Helu, Krynicy Morskiej czy też Pruszcza Gdańskiego lub Słupska.

Podobał ci się ten materiał? Dowiedz się jeszcze więcej w ramach akcji "Korba na rower":

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rower | trasy rowerowe | ścieżki rowerowe | Podróże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy