​Specjalna ultrabiała farba pomoże zastąpić klimatyzację

Badacze z amerykańskiego Purdue University stworzyli farbę, która odbija prawie całe promieniowanie słoneczne. Zdaniem jej twórców, może to pomóc w walce z ociepleniem klimatu.

article cover
John UnderwoodPurdue University
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Naukowcy swoje odkrycie opublikowali w czasopiśmie "Applied Materials & Interfaces". Biała farba, która już została wpisana do księgi rekordów Guinessa, odbija 98,1 proc. promieniowania słonecznego. Przez to pomalowana nią powierzchnia staje się chłodniejsza od otoczenia. Zdaniem naukowców w niektórych przypadkach może zastąpić klimatyzację, bowiem wytwarza więcej energii chłodzącej, niż typowy domowy klimatyzator.

- Kiedy zaczęliśmy ten projekt siedem lat temu, myśleliśmy o oszczędzaniu energii i walce ze zmianami klimatu - mówił w podcaście "This Is Purdue" inżynier, prof. Xiulin Ruan z Purdue University, współautor projektu.

Wcześniej powstawały już farby, które odbijały ciepło, jednak żadnej nie udało się zrobić tego w więcej niż 90 proc. Dodatkowo żadna nie ochładzała powierzchni.

Aby to osiągnąć, badacze wykorzystali siarczan baru. To nieorganiczny związek chemiczny, którego używa się m.in. do produkcji kosmetyków i papieru fotograficznego. Co ważne, nie jest on substancją toksyczną. By farba lepiej odbijała światło, znajdują się w niej cząstki różnej wielkości.

Najbielsza farba na świecie

Jednak to już najwyższy możliwy poziom odbijania ciepła. Zdaniem dr Li Xiangyu z Massachusetts Institute of Technology, który brał udział w pracach nad odkryciem, większa ilość siarczanu baru w farbie spowodowałaby, że ta zaczęłaby się łuszczyć.

Substancja jest na tyle skuteczna, że odbija ciepło nawet zimą. Naukowcy odkryli, że przy temperaturze 6 st. Celsjusza, farba obniżała temperaturę o nawet kilka stopni.

Odkrycie wkrótce znajdzie zastosowanie. Badacze nawiązali współpracę z prywatną firmą, z którą zamierzają wprowadzić produkt na rynek. Złożyli także wniosek o przyznanie patentu.

Naukowcy swoje odkrycie porównują do "Vantablack". To czarna farba, która z kolei pochłania 99,9 proc. widocznego światła i jest uważana za najciemniejszą farbę na świecie.

Wyjątkowe właściwości białej farby mogą pomóc w adaptacji do zmian klimatu. Jeżeli udałoby się ograniczyć potrzebę instalacji klimatyzacji w domach, zwłaszcza w regionach z cieplejszym klimatem, udałoby się zredukować zużycie prądu i emisję gazów cieplarnianych, które podgrzewają atmosferę.

Podczas fali upałów w czerwcu 2019 r., Polsce groził blackout i przerwanie dostaw prądu. Przyczyną były właśnie klimatyzatory, które stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. To one zdaniem ekspertów najbardziej wpływają latem na obciążenie systemu.

Źródło: purdue.edu, Zielona Interia

Katastrofalne zmiany klimatyczne – na co musimy się przygotować?eNewsroom
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas