Pompa ciepła do domu. Jak dostać dofinansowanie z programu Moje Ciepło 2022?

Pompa ciepła to coraz częściej wybierany sposób ogrzewania domu oraz wody. Dzięki programowi Moje Ciepło 2022 można dostać dotację na jej zakup oraz instalację c.o. Do kogo jest skierowany ten program i jakie warunki należy spełnić, by z niego skorzystać?

  • Pompa ciepła to urządzenie pobierające energię cieplną z otoczenia budynku i przekształcające ją w energię wykorzystywaną do ogrzewania wody oraz wnętrza domu. 
  • Stanowi ekologiczną alternatywę dla pieców zasilanych paliwami stałymi czy ogrzewania gazowego, dlatego jest coraz częściej wybierana przez osoby kupujące lub budujące nieruchomość.

Pompa ciepła do nowego domu

Ten rodzaj pozyskiwania energii cieszy się coraz większą popularnością w obliczu stale rosnących cen energii. Pompa ciepła jest bezpieczna w użytkowaniu i wydajna, a gdy jej instalację połączy się z montażem paneli fotowoltaicznych, koszty ogrzewania i zasilania nieruchomości można obniżyć niemal do zera.

Reklama

Jednym z największych minusów tego rozwiązania jest wysoki koszt montażu pompy ciepła. Ceny niektórych modeli przekraczają 40 000 zł, co sprawia, że wielu osób nie stać na zakup. 

Teraz jednak można zminimalizować ten wydatek. Dzięki programowi Moje Ciepło 2022 możliwe jest otrzymanie dotacji w wysokości nawet 45 proc. kosztów inwestycji. 

Jak zapowiedział Paweł Mirowski, pełniący funkcję wiceprezesa NFOŚIGW "Dofinansowanie będzie pokrywać do 30 proc. kosztów inwestycji, ale w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny - do 45 procent"

Moje Ciepło 2022. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie?

Program Moje Ciepło 2022 skierowany jest do osób budujących nowy dom i chcących wyposażyć go w ekologiczne źródło ogrzewania. Nie mogą więc skorzystać z niego posiadacze już istniejących, wymagających modernizacji nieruchomości. Dla nich przeznaczony jest program Czyste Powietrze

Ważne jest, że wniosek do programu Moje Ciepło 2022 musi zostać złożony przed zakończeniem budowy. Istotny jest również fakt, że o dofinansowanie zakupu pompy ciepła mogą starać się wyłączenie właściciele domów wysoko energooszczędnych. Ich głównym źródłem ciepła nie może więc być piec na paliwa stałe. 

W pierwszym roku obowiązywania Mojego Ciepła maksymalne Ep wynosi do 63 kWh/ (m²/rok), natomiast w kolejnych latach według zapowiedzi będzie to 55 kWh/ (m²/rok). 

Moje Ciepło - warunki i formalności. Na co można przeznaczyć pieniądze?

 

W ramach programu możliwe jest otrzymanie dotacji na zakup jednego z urządzeń grzewczych, do których zaliczane są:

  •  gruntowa pompa ciepła,
  •  powietrzna pompa ciepła,
  •  wodna pompa ciepła

Wysokość dopłaty wynosi od 7 000 zł do 21 000 zł i obejmuje zarówno koszt zakupu, jak i montażu. Należy jednak pamiętać, że program Moje Ciepło 2022 działa w myśl zasady "najpierw inwestycja, potem refundacja", środki zostaną więc zwrócone właścicielowi domu dopiero po montażu pompy.

Moje Ciepło 2022. Gdzie złożyć wniosek?

Nabór wniosków  do programu Moje Ciepło 2022 rozpoczął się 29 kwietnia 2022 roku i potrwa do 31 grudnia, chyba że środki finansowe zostaną wyczerpane wcześniej. Osoby zainteresowane dofinansowaniem powinny się więc spieszyć. 

Wnioski Moje Ciepło 2022 przesyła się online za pomocą specjalnego formularza. Budżet programu Moje Ciepło wynosi 600 mln zł i jest zasilany z Funduszu Modernizacyjnego.

Czytaj również:

Pompa ciepła do starego domu 100 mkw. i 150 mkw. Ile kosztuje i czy to się opłaca?

Fotowoltaika zalicza wielki dołek. Eksperci przewidują, ile potrwa

Likwidacja kopciuchów przynosi efekty. Jakość powietrza w Polsce jest lepsza

Panele fotowoltaiczne obowiązkowo na dachu każdego sklepu? To możliwe!

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pompa ciepła | odnawialne źródła energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama