Reklama

Górnicy odchodzą z kopalń. Będą pracować przy turbinach wiatrowych. Rewolucja na rynku energii

Górnicy odchodzący ze spółek węglowych znajdą pracę na rynku OZE. Uruchomiono właśnie pilotażowy program szkoleń dla pierwszej ośmioosobowej grupy. Za realizację projektu odpowiada szwedzka spółka OX2, która jest jednym z największych deweloperów elektrowni wiatrowych i spółka Windhunter.

Jak informuje branżowy portal nettg.pl trwające miesiąc szkolenie jest całkowicie bezpłatne. Dodatkowo górnicy otrzymują za nie wynagrodzenie, które w całości pokrywa zaangażowana w projekt Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Jak informuje portal, trwa już nabór do kolejnego zespołu.


Górnicy odchodzą z kopalń. Będą pracować przy turbinach wiatrowych

 

- Zainteresowanie szkoleniami jest duże. Górnicy dzwonią, zgłaszają się do udziału w programie, chcą podnosić swoje kwalifikacje, zdobywać nowe uprawnienia - cytuje słowa Tomasza Guzowskiego, dyrektora ds. rozwoju i zakupu projektów wiatrowych w OX2 portal nettg.pl - Zdecydowaliśmy się na wejście w program szkoleń, bo chcemy mieć udział w transformacji energetycznej. Chcemy pokazać, że znakomite kadry odchodzące dziś z kopalń mają swoje ważne miejsce w rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce.

Reklama

Kurs, który trwa miesiąc, obejmuje zajęcia związane z pracą na wysokościach, pracą na morzu, pracą na ruchomych podestach, obsługą suwnic i bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Górnicy dowiadują się na nim również, jak serwisować moduły hydrauliczne, elektryczne i instalacyjne, zdobywają też uprawniania elektryczne typu E, D.  Kurs zapewnia także szkolenie w zakresie pracy na podeście ruchomym wiszącym oraz obsługi suwnicy.

Szkolenie jest zgodne z wytycznymi Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich. Jest połączone też z nauką języka angielskiego zarówno w stopniu podstawowym, jak i technicznym. W praktyce oznacza to, że górnicy po jego odbyciu będą mogli szukać pracy nie tylko w Polsce, ale i całej Europie.


Pierwsza elektrownia w kosmosie. Sposób na drogie paliwa - Zielona w INTERIA.PL


- Szkolenie jest szansą na pozostanie pracowytoników w branży energetycznej - wyjaśnia cytowany przez portal prezes SRK Janusz Smoliło. - Dzięki tej współpracy damy naszym pracownikom nie tylko możliwość odejścia z branży wydobywczej wraz z osłonami socjalnymi, ale także zaproponujemy pomysł na przyszłość, czyli pracę w perspektywicznym, ciągle rozwijającym się sektorze energetyki - dodaje szef SRK.


Sorry, nie taki mamy klimat. WWF o przyczynach i skutkach - Zielona w INTERIA.PL

 

 

 

 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama