Parki narodowe będą wyposażone w samochody elektryczne

Polskie parki narodowe dostaną łącznie 16 mln zł na zakup samochodów elektrycznych. Ma to na celu ograniczenie hałasu oraz emisji spalin do środowiska na obszarach cennych przyrodniczo.

Na początku listopada w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podpisana została umowa, dzięki której polskie parki narodowe otrzymają dotację  w kwocie 16 mln zł na zakup 79 samochodów elektrycznych (samochodów osobowych, minivanów i SUV-ów), łódź elektryczną oraz uruchomienie 41 stacji ładowania.

Parki narodowe otrzymają fabrycznie nowe pojazdy

Program "Elektro Parki" będzie realizowany w latach 2022-2023. Parki narodowe otrzymają z NFOŚiGW dotację w wysokości do 90 proc. kosztów kwalifikowanych na zakup fabrycznie nowych pojazdów o napędzie elektrycznym wraz z wyposażeniem. Górną granicą wartości auta będzie 170 tys. zł dla "osobówek" i minivanów oraz 270 tys. zł dla SUV-ów. Pułap 90 proc. kosztów kwalifikowanych ma dotyczyć również dotacji na zakup, budowę i montaż punktów i stacji ładowania.

Czy rzeczywiście zeroemisyjne?

Reklama

Choć starania o ochronę środowiska i klimatu są niewątpliwie dobrym kierunkiem w społeczeństwie, to w przypadku pozyskiwania energii w Polsce, "ekologiczność" tego rozwiązania jest dyskusyjna.

Pomijając temat produkcji i utylizacji akumulatorów, ciężko jeszcze nazywać to rozwiązanie ekologicznym w momencie, gdy podłączając samochód do ładowania, wiemy, że na drugim końcu tej sieci jest komin wypuszczający w atmosferę ogromne ilości zanieczyszczeń.

Jednakże w kwestii ochrony miejscowej przyrody, ciche poruszanie się po terenie parku, bez emisji szkodliwych zanieczyszczeń może być korzystne dla zachowania delikatnego środowiska.

Przeczytaj także:

Emisje związane z produkcją mikroczipów rosną z roku na rok. Popyt na gadżety napędza emisje

Kaczyński analizuje termin likwidacji kopalń. Niedawno wątpił w globalne ocieplenie

Zanieczyszczają Ziemię dużo bardziej niż my. Bogacze są zakałą klimatu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Parki narodowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy