Imponujący bilans "Czystych, Zielonych Miast" i wielki finał akcji
W sobotę odbył się finał akcji Czyste Zielone Miasta. W Nowym Sączu pojawił się m.in. mural antysmogowy, zasadzono łącznie ok. 240 drzew.
Pilotażowa edycja akcji Stowarzyszenia Program Czysta Polska - "Czyste, Zielone Miasta" - dobiegła końca. Finał odbył się w sobotę 19 listopada w Nowym Sączu, gdzie został odsłonięty specjalnie przygotowany na tę okazję mural namalowany farbą pochłaniającą smog. Do jego przygotowania użyto farby fotokatalitycznej, która dzięki swoim właściwościom neutralizuje szkodliwe substancje, z którymi na co dzień mają styczność mieszkańcy miast.
Farba fotokatalityczna potocznie zwana jest farbą "eko" lub antysmogową. Zawiera w sobie dwutlenek tytanu. W ramach akcji wraz z mieszkańcami miasta posprzątano teren i zasadzono drzewa.
W akcji "Czyste Zielone Miasta" wzięło udział w sumie 45 miast. Bilans to ponad 6700 zasadzonych drzew i krzewów, ponad 4700 rozdanych sadzonek i ponad 24 tysiące kilogramów zebranych odpadów. Program odbywał się między innymi w Płocku, Pleszewie, Elblągu, Sopocie, Ząbkowicach Śląskich, Kołobrzegu, Uniejowie, Rzeszowie...
W każdym mieście odbywały się warsztaty dla młodzieży, dotyczące ekologii i środowiska. Dotyczyły np. tego, dlaczego warto segregować śmieci i jak to poprawnie robić. Zachęcano do picia kranówki, gromadzenia deszczówki i używania jej w pracach ogrodniczych.
Ekologia ma sens
Celem akcji było nie tylko pokazywanie uczestnikom korzyści płynących ze zdrowego stylu życia i proekologicznych działań, ale także aktywizacja młodego pokolenia i integracje lokalnych środowisk. W wydarzeniach w ramach "Czystych, Zielonych Miast" brali udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, seniorzy z lokalnych wspólnot, a mieszkańcy włączali się w działania całymi rodzinami.
"Czyste, Zielone Miasta" są jedną z największych akcji zorganizowanych przez Stowarzyszenia Program Czysta Polska, które w tym roku w listopadzie obchodzi trzecie urodziny. Stały się już jego chlubą. Na poszczególne wydarzenia chętnie przybywali zresztą członkowie Stowarzyszenia - jest już ich w sumie ponad 340 tysięcy w całej Polsce - dla których ważne są idee zdrowego stylu życia, dbania o zieleń, walki o czyste powietrze i ekologię nie tylko słowami, ale przede wszystkim działaniem.
Jak mówi Agata Grabowska, koordynatorka akcji z ramienia Stowarzyszenia, najważniejsze jest inspirowanie i aktywizacja lokalnych społeczności. "Zostawiliśmy w całej Polsce nie tylko ślad naszej akcji chociażby w postaci zasadzonych drzew, ale też towarzyszące nam przesłanie, które zawiera się w haśle "Bądź w porządku dla planety".