Naukowcy wyhodowali sztuczne drewno. Jest dużo lepsze niż to prawdziwe
Amerykańscy naukowcy znaleźli sposób na to, jak namnażać materiał roślinny w warunkach laboratoryjnych. Takie „sztuczne drewno” można hodować i drukować na drukarkach 3D w dowolnym kształcie i rozmiarze, dzięki czemu niepotrzebna jest jego obróbka i przy produkcji nie powstają żadne odpady.
Co roku na Ziemi wycina się około 15 miliardów drzew. Wylesianie ekosystemów jest jedną z głównych przyczyn zachodzących na świecie zmian klimatycznych. Na dodatek obróbka drewna zawsze pozostawia po sobie ślad w postaci powstających odpadów. Teraz, za sprawą amerykańskich naukowców, powstała jednak szansa na produkowanie sztucznego drewna.
Amerykańscy naukowcy opracowali sztuczne drewno
"To dopiero początek, ale badanie już demonstruje, że wyhodowane w laboratorium roślinne materiały mogą zostać dostrojone tak, aby miały konkretne cechy. To sprawia, że pewnego dnia badacze będą mogli hodować produkty z drewna z dokładnie takimi właściwościami, jakie są potrzebne do danego zastosowania" - mówi Luis Fernando Velásquez-García, jeden z autorów technologii.
Naukowcy z amerykańskiego MIT opracowali sposób, aby nadać komórkom roślinnym umiejętności namnażania takie jak w komórkach macierzystych. W tym celu pobrali materiał z kwitnącej cynii wytwornej Zinnia elegans.
Dzięki temu, że badacze przechowywali komórki rośliny w specjalnej pożywce, a potem zaaplikowali jej dawkę hormonów i składników odżywczych, udało się dokonać przełomu. Komórki kwiatów przypominających astry zaczęły się namnażać. Na dodatek okazało się, że zmiana dawki hormonów powoduje także zmianę właściwości fizycznych rośliny, takich jak sztywność.
Amerykańskim naukowcom udało się także użyć wyprodukowanych w ten sposób komórek do druku 3D. Skonstruowany w ten sposób, sztucznie wyhodowany materiał roślinny okazał się rosnąć aż dwa razy szybciej niż zwykłe drzewa.
Sztuczne drewno bez obróbki i bez odpadów
Szacuje się, że podczas pozyskiwania naturalnego drewna i jego obróbki aż 30 proc. materiału roślinnego marnuje się, stając się odpadami. W przypadku budulca wyhodowanego przez amerykańskich naukowców ten problem zniknął - biodrukowanie "drewna" nie generuje żadnych odpadów i na dodatek można dzięki niemu wyprodukować materiał o dowolnym kształcie i rozmiarze.
"Pomysł jest taki, że te materiały roślinne można drukować w dokładnie takim kształcie, jaki jest potrzebny. Ich obróbka jest zatem niekonieczna, co redukuje ilość wykorzystywanej energii i powstających odpadów" - zauważa Ashley Beckwith, główna badaczka projektu.
Zobacz także: Druk 3D z żywego materiału? Dzięki bakteriom to możliwe