Chleb można… wydrukować. Druk 3D pomaga z marnowaniem żywności

Druk 3D może ograniczyć marnotrawstwo żywności. Naukowcy dzięki drukowi 3D potrafią już przetworzyć choćby okruszki chleba czy owoce i warzywa, które nie trafiły na półki sklepowe. Marnowanie jedzenia to rosnący problem – tylko w Polsce co roku wyrzuca się około pięć milionów ton żywności.

Druk 3D może okazać się pomocny w pewnym nieoczekiwanym obszarze. Na świecie powstaje coraz więcej pomysłów na to jak z jego pomocą ograniczyć marnowanie żywności. Wyrzucanie przydatnego do spożycia jedzenia to coraz większy problem
Druk 3D może okazać się pomocny w pewnym nieoczekiwanym obszarze. Na świecie powstaje coraz więcej pomysłów na to jak z jego pomocą ograniczyć marnowanie żywności. Wyrzucanie przydatnego do spożycia jedzenia to coraz większy problempixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Holenderska badaczka Elzelinde van Doleweerd jest autorką projektu Upprinting Food, który pozwala na odzysk i produkcję żywności z okruszków chleba. Pozostałości pieczywa, z reguły traktowane jako odpady, przerabiane są na jadalną masę, która następnie wykorzystywana jest do "wydrukowania" nowej żywności.

Druk 3D pozwala wykorzystać okruszki chleba

Gdy z masy uformuje się już nowe kształty poprzez druk 3D, produkty te są pieczone i liofilizowane. Dzięki temu zyskują chrupiącą, podobną do krakersów formę i mają dłuższy termin przydatności do spożycia. Odwadnianie (liofilizowanie) jest tutaj kluczowe, bo eliminuje ryzyko występowania szkodliwych bakterii.

Stworzono już wiele przepisów na drukowane w 3D przekąski, które wykorzystują przede wszystkim okruszki chleba i resztki warzyw, ale także zioła i owoce. Produkty z przetworzonych odpadków wydrukowane w 3D smakują jak ciasteczka lub krakersy.

Obecnie Holenderka współpracuje z jedną z chińskich firm, badając możliwości wykorzystywania odpadów konsumpcyjnych z ryżu, a także pochrzynu skrzydlatego (rodzaj ziemniaka).

Warzywa i owoce przerobione na nowe produkty

Z kolei niezależne stowarzyszenie producentów warzyw i owoców w Holandii we współpracy z firmą 3-D Oceanz postanowiło zbadać możliwość druku 3D żywności z warzyw i owoców odrzucanych przez kontrolę jakości.

Specjalistom, którzy brali udział w tym projekcie z odrzuconych pomidorów udało się stworzyć pastę do smarowania.

Organizacja Narodów Zjednoczonych podaje, że na świecie co roku marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia, co stanowi 1/3 produkowanej żywności. Według szacunków w Unii Europejskiej marnuje się rocznie 88 mln ton żywności, średnio 173 kg na mieszkańca.

Z kolei z badań przeprowadzonych w ramach trzyletniego Projektu PROM wynika, że Polacy w ciągu roku marnują niemal pięć milionów ton żywności. Więcej niż połowa zmarnowanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych.

Przemysław Białkowski podcast: Marnowanie żywnościSCP

Źródła: Zielona Interia, PAP Nauka w Polsce

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas