Największa pompa ciepła w Polsce wykorzysta ścieki i ogrzeje 5 tys. mieszkań
We Wrocławiu powstaje Wrompa - największa pompa ciepła w Polsce. Instalacja ogrzeje tysiące mieszkań, wykorzystując do tego ciepło pochodzące z miejskiego systemu oczyszczania ścieków.
Wrocławski system ciepłowniczy oparty jest w 100 proc. na spalaniu węgla, dlatego wymaga fundamentalnych zmian w kierunku dekarbonizacji. Oprócz zmiany paliw ważnym elementem procesów dekarbonizacyjnych jest wykorzystanie ciepła odpadowego. Takie ciepło powstaje w procesach produkcyjnych i w serwerowniach. Można je także odzyskiwać ze ścieków miejskich.
Miejską pompą ciepła w smog
Projekt miejskiej pompy ciepła we Wrocławiu to pierwsze odnawialne źródło w systemie ciepłowniczym dla miasta i zarazem początek drogi do odejścia od węgla w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian. "Rosnąca liczba mieszkańców przyłączających się do ciepła sieciowego jest skutecznym sposobem walki ze smogiem, a każde ekologiczne źródło ciepła w sieci sprawia, że wrocławski system ciepłowniczy staje się jeszcze bardziej przyjazny środowisku. Trzymam kciuki za realizację projektu i liczę na to, że takich prośrodowiskowych projektów we wrocławskiej przestrzeni miejskiej będzie powstawało więcej" - mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.
Największa pompa ciepła w Polsce, którą z racji lokalizacji we Wrocławiu nazwano Wrompa, stanie na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Instalacja zapewni ciepło dla 5 tys. mieszkań w mieście. Z systemem ciepłowniczym Fortum zostanie połączona siecią o długości kilometra i średnicy pół metra. Inwestycja rozpocznie się w styczniu 2023 roku od budowy przyłącza. W marcu 2023 roku planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych. Zgodnie z harmonogramem uruchomienie inwestycji nastąpi w kwietniu 2024 roku.
"Rozpoczynamy inwestycję w największą systemową pompę ciepła w Polsce. Nowe źródło zasili sieć ciepłowniczą we Wrocławiu. To pierwszy krok w kierunku zazieleniania ciepła dla miasta" - podkreślił Piotr Górnik, prezes Fortum.
Zobacz także: Wady i zalety pompy ciepła
Pompa ciepła wykorzysta energię z wrocławskich ścieków
Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia.
Po uruchomieniu w 2024 roku największa pompa ciepła w Polsce będzie stanowić pierwszy element nowego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu. Będzie odpowiadać za maksymalnie 5 proc. ciepła trafiającego do mieszkań we Wrocławiu z miejskiego systemu ciepłowniczego. Koszt inwestycji wraz z przyłączem to 82 mln złotych.