Jellyfishbot, czyli robot na "Plastikowym Wybrzeżu"

Lazurowe Wybrzeże od lat zmaga się z problemem pływającego w wodzie plastiku. Pomóc ma specjalny robot.

article cover
IADYSmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Turystom południe Francji kojarzy się z pięknymi plażami, palmami i wspaniałą pogodą. W końcu to tam odbywa się najbardziej znany na świecie festiwal filmowy w Cannes. Uroku dodaje też malutkie księstewko Monako, które jest perłą regionu. Jednak ten idylliczny obrazek psują zanieczyszczenia plastikiem, którego w Morzu Śródziemnym jest pełno. Ten wpływa do marin, zanieczyszczając środowisko.

Walczyć z tym ma pomóc Jellyfishbot. To pływający robot, zasilany bateriami. Podobny do motorówki na radio, zasysa śmieci do siatki, którą ciągnie za sobą. Jego niewielki rozmiar jest dużą zaletą. Urządzenie, które jest wielkości walizki, może wpłynąć do najbardziej niedostępnych zakamarków mariny. - Może wejść dosłownie wszędzie - mówi dr Nicolas Carlesi, którego firma IADYS stworzyła robota.

To nie jedyne takie urządzenie. Podobnego robota tworzy pochodząca z amerykańskiego San Diego organizacja Clear Blue Sea. Oni swoje dzieło nazwali "FRED". Z kolei urządzenie "Rekin Odpadów" wyprodukowali Holendrzy. Robot firmy RanMarine już pomaga w oczyszczaniu z plastiku mariny w Rotterdamie.

Jellyfisbot obecnie pracuje w 15 portach we Francji. Firma poinformowała też, że jej produkt został już kupiony także w Singapurze, Japonii i Norwegii. IADYS poinformowało, że stworzyło także autonomiczną wersję urządzenia, które nie potrzebuje sterowania.

Na pomysł zaprojektowania takiego robota Carlesi wpadł podczas żeglowania i nurkowania w Morzu Śródziemnym. Wówczas zauważył, jak dużo śmieci znajduje się w tamtejszych wodach, a zwłaszcza w portach.

- Pomyślałem: czemu nie ułatwić tego niewdzięcznego i trudnego zadania, jakim jest zbieranie śmieci? - powiedział w rozmowie z agencją Reuters Carlesi.

Zdaniem Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, co roku do Morza Śródziemnego trafia około 229 tys. on plastiku. Jeżeli nie zmienimy naszego podejścia do gospodarki odpadami, według organizacji do 2040 r. ta liczba może się co najmniej podwoić.

IADYSmateriały prasowe
© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas