Genetycznie modyfikowane topole „odkurzaczem” na CO2. Czy uratują planetę?

Kalifornijski start-up Living Carbon postanowił stawić czoło dwutlenkowi węgla w atmosferze w niecodzienny sposób. Zamiast skupić się na redukcji emisji, postanowił znaleźć metodę na zagospodarowanie już istniejącego CO2. W tym celu pomocna stała się inżynieria genetyczna.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Rośliny na sterydach

Założyciele start-upu wierzą, że genetycznie zmodyfikowane drzewa będą wstanie wchłonąć nawet 2 proc. globalnych emisji C02. Może się to wydawać niewielką ilością, ale biorąc pod uwagę, że 1/50 światowych emisji jest w stanie zredukować jeden lokalny start-up, jest to imponująca liczba.

Dzięki genetycznym modyfikacjom opatentowanym przez Living Carbon, zdolność roślin do fotosyntezy zwiększa się, przez co ma ona więcej energii by rosnąć. Jak wiadomo, fotosynteza to proces wytwarzania związków organicznych z przemiany światła słonecznego, wody oraz dwutlenku węgla. W efekcie są w stanie magazynować nawet o 27 proc. więcej dwutlenku węgla niż drzewa niemodyfikowane i rosnąć nawet o 60 proc. szybciej.

Topola hybrydowa

Topola hybrydowa
Topola hybrydowaLiving Carbonmateriały prasowe

Living Carbon opracował nowy gatunek drzewa - topolę hybrydową, której sadzonki można kupić na ich stronie. Jest to hybryda topoli białej i osiki zwyczajnej. Wszystkie topole hybrydowe są żeńskie, co pomaga zminimalizować niepożądane zapylenie lub zapylenie krzyżowe z dzikimi drzewami. Roślina nie jest samopłodna. 

Projekty

Kalifornijski start-up od początku swojej działalności podjął się realizacji trzech dużych projektów z wykorzystaniem opracowanych przez siebie sadzonek. Dwa z nich zostały zrealizowane w stanie Georgia a jeden w Pensylwanii. Dwa z nich polegały na ponownym zalesieniu terenu, na którym niegdyś rósł dziki las z kolei celem ostatniego była regeneracja terenów, w których niegdyś znajdowała się kopalnia węgla.

Poroża zamiast grzybów. Gdzie szukać "rogatego złota"?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas