Firma z Polski będzie produkować szyby solarne wytwarzające energię

ML System w swojej fabryce w Zaczerniu (woj. podkarpackie) rozpoczyna produkcję szyb Quantum Glass. Posiadają one specjalną powłokę, która pozwala wytwarzać energię elektryczną. Zainteresowanie rozwiązaniem już teraz jest duże, a firma przetestowała je m.in. na sklepach Żabka.

Polska firma będzie produkować szyby, które pozwalają wytwarzać energię ze słońca
Polska firma będzie produkować szyby, które pozwalają wytwarzać energię ze słońcaUnsplash

"Szyby solarne" Quantum Glass, które oferuje polska firma, oprócz podstawowej funkcji, jaką jest izolacja od czynników zewnętrznych, mogą także wytwarzać energię ze słońca. Mogą one znaleźć zastosowanie w budownictwie oraz produkcji samochodów. 

Wytwarzanie energii możliwe jest dzięki kropkom kwantowym - niewielkim półprzewodnikom o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Niewidoczne dla ludzkiego oka cząsteczki posiadają niezwykłą moc - są w stanie pochłaniać i emitować falę elektromagnetyczną w ustalonym zakresie. Pozwala to zamieniać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Stąd także nazwa - Quantum Glass, bo technologia opiera się właśnie na kropkach kwantowych. 

Jak zapewnia producent, rozwiązanie niczym nie różni się od tradycyjnych szyb stosowanych w budownictwie. Niewidoczną powłokę z tlenków metali stosowaną w typowych oknach zastąpiono powłoką z kropek kwantowych. Quantum Glass działa jak filtr, przepuszczając promieniowanie świetlne w długości widzialnej, a niekorzystne UV oraz podczerwień zamieniane są na energię.

Szyby posiadają ponadto bardzo dobre parametry transmisji światła. Ograniczają też nagrzewanie pomieszczeń i przedostawanie się promieniowania UV.

Polski producent chce stosować swoje "szyby solarne" nie tylko w budownictwie, ale także w branży motoryzacyjnej, na przykład do produkcji samochodów elektrycznych. Mniejszą wrażliwość na nagrzewanie się oraz ograniczona transmisja ciepła wnikającego do wewnątrz przekłada się m.in. na redukcję używania klimatyzacji.

Pierwsza linia produkcyjna Quantum Glass ma zostać otwarta w połowie grudnia tego roku. Spółka szacuje, że na początku produkcja wyniesie do 5 tys. m2 miesięcznie. Wydajność fabryki ma się stopniowo zwiększać, bo, jak zdradza producent, już teraz zainteresowanie "szkłem kwantowym" jest bardzo duże - zarówno ze strony koncernów szklarskich, jak i producentów okien. Do tej pory pilotażowo zamontowano moduły także na jednym ze sklepów sieci Żabka

We Francji powstaje gigantyczny magnes. Ma pomóc w uzyskaniu czystej energiiAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas