Biotechnologiczny plac zabaw w Warszawie
W ramach kampanii "Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej", powstał wyjątkowy plac zabaw. Wykorzystuje się tam oczyszczające powietrze algi.
W centrum Warszawy przy Centrum Nauki Kopernik powstał niezwykły plac zabaw. - AirBubble to pierwszy biotechnologiczny plac zabaw, na którym powietrze oczyszczają algi. Łączy architekturę, naukę i naturę - tłumaczy doktor Marco Poletto z ecoLogicStudio, pracowni, która zaprojektowała plac zabaw.
W instalacji znajdują się 52 bioreaktory. W każdym z nich po 10 litrów żywych kultur Chlorelli. To algi, które w idealnych warunkach mogą aktywnie filtrować zanieczyszczenia i dwutlenek węgla. Mogą wykorzystać cząsteczki dwutlenku węgla i tlenków azotu, jako pokarm i zwiększyć swoją masę, a do tego, jak wszystkie rośliny, uwalniają tlen.
Z badań laboratoryjnych, które opracowano jeszcze przed zbudowaniem placu zabaw wynika, że AirBubble może przyczynić się do adsorpcji i ponownej metabolizacji tlenków azotu na poziomie 97 proc. oraz filtracji pyłów zawieszonych na poziomie 75 proc.
AirBubble zostało zaprojektowane w taki sposób, aby angażować dzieci w proces oczyszczania powietrza. - Plac zabaw potrzebuje dwóch źródeł zasilania. Jednym jest energia słoneczna, a drugim - ruch. Zabawa dzieci stymuluje pracę bioreaktorów i bezpośrednio przyczynia się do oczyszczania powietrza - mówi Claudia Pasquero, współzałożycielka ecoLogicStudio.
Inicjatorzy kampanii podkreślają, że problem zanieczyszczenia powietrza należy rozpatrywać w skali mikro. Musimy przyjrzeć się zanieczyszczeniu na ulicy, na której mieszkamy, w okolicy, w której bawią się dzieci, w także na placach zabaw, na których spędzają mnóstwo czasu. Dzieci przez zabawę odkrywają otaczający je świat. Niestety tak samo, jak w każdej innej przestrzeni w mieście, na placach zabaw stężenia szkodliwych pyłów mogą osiągać wysoki poziom.