Będzie trudniej o pompę ciepła. Zmiany w programie "Czyste Powietrze"

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Szykują się zmiany w programie "Czyste Powietrze". Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony i Środowiska (NFOŚiGW) Paweł Mirowski przekazał, że wymagane będzie potwierdzenie klasy efektywności energetycznej pomp oraz ograniczenie dotacji tylko do urządzeń klasy A++ lub wyższej.

NFOŚiGW chce zaostrzyć kryteria przyznawania dotacji do pomp ciepła
NFOŚiGW chce zaostrzyć kryteria przyznawania dotacji do pomp ciepła123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

NFOŚiGW rozważa wprowadzenie zmian w programie Czyste Powietrze. Dotyczą one określenia wymagań w zakresie potwierdzenia klasy efektywności energetycznej pomp ciepła, na które można zdobyć dotację. Rozważane jest też ograniczenie dotacji tylko do pomp o klasie A++ lub wyższej.

Zmiany w dotacjach na pompy ciepła z "Czystego Powietrza"

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony i Środowiska (NFOŚiGW) Paweł Mirowski poinformował, że przesłał do resortu klimatu i środowiska pismo ws. rekomendowanych zmian w programie Czyste Powietrze" odnośnie dofinansowania wymiany źródeł ciepła na pompy ciepła.

Mirowski wyjaśnił, że od pewnego czasu NFOŚiGW prowadził prace oraz konsultacje branżowe, których celem jest eliminacja niekorzystnych zjawisk na rynku pomp ciepła w Polsce. "Chodzi o wykluczenie możliwości udzielania dotacji na urządzenia, których deklarowane dane techniczne nie odpowiadają rzeczywistym parametrom" - podkreślił.

Mirowski zaproponował zamknięcie listy ZUM w zakresie pomp ciepła, czyli ograniczenie możliwości udzielania dofinansowania wyłącznie do urządzeń wpisanych na tę listę. Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ - PIB). Znajdują się na niej urządzenia oferowane przez producentów, na które można uzyskać dotację. Przygotowania do zamknięcia tej listy już trwają.

NFOŚiGW podał, że prowadzi prace oraz konsultacje branżowe, których celem jest eliminacja niekorzystnych zjawisk na rynku pomp ciepła w Polsce
NFOŚiGW podał, że prowadzi prace oraz konsultacje branżowe, których celem jest eliminacja niekorzystnych zjawisk na rynku pomp ciepła w PolsceANDRE PAIN/AFP/East NewsEast News

Ograniczenie zakresu dotowanych pomp ciepła

Mirowski dodał, że kolejną rekomendacją NFOŚiGW względem dotowanych pomp ciepła jest określenie wymagań w zakresie np.: stosowania naturalnego czynnika roboczego, minimalnej sprawności sezonowej dla klimatu chłodnego, czy mocy akustycznej.

Wiceprezes Mirowski poinformował, że rozważane jest ograniczenie zakresu dotowanych pomp ciepła wyłącznie do urządzeń o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, tj. A++ lub wyższej.

Przekazał ponadto, że planowane jest opracowanie raportu przez polską uczelnię techniczną, w którym zawarte zostałyby rekomendacje w zakresie wyznaczenia dodatkowych parametrów technicznych, które będą musiały spełniać pompy ciepła dotowane przez NFOŚiGW.

Produkty z Azji w Polsce

Eksperci wskazują, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Na początku września Mirowski tłumaczył, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń oferowane przez fundusz. Według wiceprezesa nieuczciwi sprzedawcy zyskują kilkaset procent marży. 

"Nie żądają wtedy nawet wkładu własnego beneficjenta, bo ten pokrywany jest z nieuczciwego zarobku. Beneficjentowi - nabywcy pompy ciepła - wmawia się, że dostaje produkt za darmo, a w rzeczywistości przepłaca on z należnej mu dotacji, do której wypłaty upoważnia on nieuczciwego sprzedawcę" - tłumaczył wiceprezes.

Coraz więcej gatunków inwazyjnych w Polsce. Powodem jest ludzka bezmyślnośćPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas