Wszystkie okna w domu za darmo. Jak dostać pieniądze na wymianę?

Wymiana okien to jeden z kluczowych elementów termomodernizacji budynku. Jeśli chcesz to zrobić, obecnie są aż trzy różne programy, oferujące dofinansowanie. Każdy z podobnym rodzajem wsparcia. Jakie trzeba spełnić warunki, żeby można było wymienić okna w domu całkowicie za darmo?

Jakie dofinansowanie wymiany okien wybrać w 2023?

Wymiana okien oznacza możliwość skorzystania z trzech różnych opcji dofinansowania. Są to programy:

  1. Czyste Powietrze,
  2. Ciepłe Mieszkanie,
  3. Ulga termomodernizacyjna.

Program Czyste Powietrze został wprowadzony w celu poprawy jakości powietrza w kraju oraz zmniejszenia emisyjności budynków. Oferuje on wsparcie finansowe w przypadku wymiany źródła ciepła oraz termomodernizacji domu. Osoby, które planują remont, mogą uzyskać pieniądze na wymianę okien, drzwi i bramy garażowej. W ramach programu można liczyć nawet na całkowite pokrycie kosztów remontu.

Reklama

Natomiast program Ciepłe Mieszkanie funkcjonuje jako swego rodzaju uzupełnienie programu Czyste Powietrze. Jego celem jest również zmniejszenie emisyjności budynków oraz podniesienie efektywności energetycznej mieszkań. Można liczyć na dofinansowanie wymiany źródła ciepła oraz wymianę okien i drzwi.

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, której założeniem jest rekompensata kosztów prac remontowych, skupiających się na poprawie parametrów izolacyjnych budynku jednorodzinnego. Można ją uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych. Obecnie ulga pozwala odliczyć od dochodu lub przychodu nawet 53 00 zł rocznie.

Kto może skorzystać z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze?

Właściciele i współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub lokalu, który dysponuje osobną księgą wieczystą — to oni mogą się ubiegać o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Wyróżnia on trzy poziomy finansowania.

Podstawowy poziom jest przeznaczony dla osób o dochodzie rocznym, który nie przekracza 135 000 zł.

Podwyższony poziom obejmuje osoby, gdzie dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym wynosi nie więcej niż 1894 zł lub nie więcej niż 2561 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Najwyższy poziom dofinansowania jest dla osób, których miesięczny dochód na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1090 zł lub 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Przysługuje także osobom, które mają ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Co więcej, w opcji poziomu podwyższonego oraz najwyższego możliwe jest uzyskanie prefinansowania, czyli wypłaty pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem wymiany okien.

Kto może skorzystać z dofinansowania w ramach programu Ciepłe Mieszkanie?

Program Ciepłe Mieszkanie jest uzupełnieniem programu Czyste Powietrze. Dzięki niemu mieszkańcy bloków również mogą liczyć na dodatkowe pieniądze na termomodernizacje. W ramach tej dotacji również obowiązują trzy poziomy wsparcia.

Podstawowy przeznaczony jest dla osób, których dochód roczny nie przekracza 120 000 zł. 

Podwyższony poziom jest przeznaczony dla osób, gdzie dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym wynosi nie więcej niż 1673 zł lub nie więcej niż 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym,

Najwyższy poziom dofinansowania dotyczy osób, gdzie dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym wynosi nie więcej niż 900 zł lub nie więcej niż 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Jakie okna można wymienić w ramach dofinansowania?

Uzyskanie dofinansowania zależy również od parametrów okien i drzwi, które mamy w domu. Muszą one spełniać dodatkowe warunki, takie jak:

  • przenikalność ciepła dla okien i drzwi balkonowych nie może być większa niż  0,9 W/(m²·K),
  • przenikalność ciepła dla drzwi zewnętrznych nie może być większa niż drzwi wejściowych 1,3 W/(m²·K),
  • przenikalność ciepła dla okien dachowych (połaciowych) nie może być większa niż 1,1 W/(m²)K

Ile dofinansowania można dostać?

Poziom dofinansowania w przypadku programu Czyste Powietrze różni się w zależności od progu dochodowego, do którego zalicza się dana osoba.

Na poziomie podstawowym jest to pokrycie kosztów kwalifikowanych w 40 proc. Wnioskodawcy, którzy zaliczają się do poziomu podwyższonego, mogą otrzymać 70 proc. kosztów kwalifikowanych. Jedynie osoby, które zaliczają się do najwyższego poziomu dofinansowania, mogą liczyć na całkowite pokrycie kosztów wymiany.

Natomiast w ramach programu Ciepłe Mieszkanie na poziomie podstawowym wynoszą 30 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 15 tys. zł, lub 35 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 17,5 tys. zł dla najbardziej zanieczyszczonych gmin,

Na poziomie podwyższonym kwota dotacji może wynieść 60 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 25 tys. zł lub 65 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 26,9 tys. zł w przypadku najbardziej zanieczyszczonych gmin,

Na poziomie najwyższym kwota dotacji może wynieść 90 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 37,5 zł lub 95 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 39,9 tys. zł dla najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie wymiany okien?

W ramach programu Czyste Powietrze wnioski mogą być składane na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest złożenie go osobiście w regionalnej placówce WFOŚiGW. Można to zrobić również elektronicznie za pomocą strony internetowej gwd.nfosigw.gov.pl lub drogą pocztową.

Natomiast wniosek o dotacje Ciepłe Mieszkanie należy złożyć do gminy, jeśli wcześniej podpisała ona umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto pamiętać, że każda gmina określa własne terminy składania wniosków, które można znaleźć na ich stronie internetowej.

Zobacz także:

Wymiana okien nawet całkowicie za darmo. Są dwa rządowe programy

"Ciepłe mieszkanie". Wkrótce ruszy drugi nabór, można otrzymać 40 tys. zł dofinansowania

Azbest z polskich dachów może nie zniknąć jeszcze przez pół wieku. Wsparcie jest zbyt małe

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy