Woda z Fukushimy nie stanowi zagrożenia. Nowe badanie Koreańczyków

Woda, która ma zostać przelana do morza z Fukushimy, nie będzie mieć znacznego wpływu na bezpieczeństwo. Korea Południowa opublikowała nowe badanie na ten temat. Do niedawna kraj krytykował plan Japończyków.

Japonia poinformowała w zeszłym miesiącu, że woda zostanie wypuszczona do morza na wiosnę
Japonia poinformowała w zeszłym miesiącu, że woda zostanie wypuszczona do morza na wiosnęDavid Mareuil/Anadolu AgencyGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Ta zmiana będzie zbyt mała, aby można ją było wykryć" - powiedział urzędnik Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii Oceanu.

Symulacja przeprowadzona przez instytut i Koreański Instytut Badań nad Energią Atomową wykazała, że poziom trytu, czyli radioaktywnego izotopu wodoru, wzrośnie o 0,001 bekerela (jednostka miary aktywności promieniotwórczej w układzie SI)  na metr sześcienny w ciągu dziesięciu lat. Dla porównania podano, że obecnie w wodach koreańskich poziom trytu wynosi 172 bekereli na metr sześcienny.

Obecnie prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol stara się ocieplić stosunki z Japonią, które w ciągu ostatnich lat nie były ciepłe - ocenia Reuters.

Woda zawiera śladowe ilości trytu

Japonia poinformowała w zeszłym miesiącu, że woda ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie zostanie prawdopodobnie wlana do morza na początku wiosny. Kwestia ta od długiego czasu budziła kontrowersje i obawy rybaków, ekologów i rządów ze względu na bezpieczeństwo i skład wody przetrzymanej do tej pory w specjalnych zbiornikach. Efektu wlania wody z Fukushimy obawiała się między innymi Korea Południowa i Chiny.

Japonia poinformowała, że jej organy regulacyjne uznały, iż uwolnienie wody nie stanowi niebezpieczeństwa dla ekosystemu. Znajdująca się w zbiornikach woda zostanie przefiltrowana, choć nadal będzie zawierać śladowe ilości trytu,  trudnego do oddzielenia od wody.

Na początku lutego wyspiarski kraj Pacyfiku, Mikronezja, podał, że nie jest już zaniepokojony planem Japonii.

Elektrownia atomowa Fukushima Daiichi została uszkodzona w 2011 r. przez trzęsienie ziemi i tsunami o sile 9 stopni w skali Richtera. Stopiły się wtedy trzy reaktory.

Mija dekada od tragedii w Fukushimie. Walka jednak trwaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas