„Wieś Słońca”. Miejscowość w pełni zasilana energią słoneczną
Mateusz Zajega
Wieś Modhera stała się pierwszą miejscowością w Indiach, która zasilana jest wyłącznie z energii słonecznej. Od wieków w Modherze znajduje się świątynia Słońca, w której swego czasu czczono personifikację Słońca – bóstwo Surję. Można by rzec, że dziś dołączyła do niej inna świątynia Słońca – oparta na panelach fotowoltaicznych.
Niewielka wieś Modhera znajdująca się w zachodniej części Indii stała się pierwszą miejscowością w tym kraju, która w pełni zasilana jest z energii słonecznej. Co więcej, produkcja energii znacznie przekracza zapotrzebowanie mieszkańców, dzięki czemu nadwyżka trafia do sieci elektrycznej, a następnie do innych okolicznych wiosek.
Aż 1300 domów z 1600 znajdujących się w Modherze ma zainstalowane panele fotowoltaiczne na dachach. Dodatkowo obok wioski znajduje się obszar o powierzchni 12 hektarów, który również pokryto takimi instalacjami.
Koszt całego projektu wyniósł około ośmiu milionów dolarów, czyli w przeliczeniu niecałe 40 milionów złotych. Kwota została pokryta po połowie przez stan Gudźarat i z pieniędzy rządowych. Dzięki inwestycji mieszkańcy płacą obecnie o ponad połowę mniejsze rachunki za prąd.
Ostatnimi dniami wioskę odwiedził sekretarz generalny ONZ - António Guterres.
- Tutaj, gdzie tysiąc lat temu wybudowano Świątynię Słońca, mamy teraz nową "Świątynię Słońca" opartą na energii słonecznej - mówił podczas przemówienia w Modherze.
- Jestem szczęśliwy, że spotkałem społeczność pierwszej wioski w Indiach, która na okrągło korzysta z energii słonecznej. Energia odnawialna jest odpowiedzią na ograniczenie zakłóceń klimatycznych i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego - stwierdził António Guterres.