W USA uruchomiono nowy reaktor jądrowy. Pierwszy raz od 30 lat

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Pierwszy od 30 lat reaktor jądrowy zbudowany w USA od podstaw rozpoczął w poniedziałek pracę w stanie Georgia. Może on zasilić łącznie 500 tys. gospodarstw domowych i firm. Amerykański reaktor AP1000 zbudowała firma Westinghouse. Taką samą technologię wybrano do elektrowni jądrowej w Polsce, która ma zacząć produkować prąd w 2033 r.

W stanie Georgia w USA rozpoczął pracę reaktor jądrowy AP1000 od Westinghouse. Tego typu reaktory mają działać też w Polsce
W stanie Georgia w USA rozpoczął pracę reaktor jądrowy AP1000 od Westinghouse. Tego typu reaktory mają działać też w PolscePallava Bagla / ContributorGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Elektrownia w Georgii, Alvin W. Vogtle Electric Generating Plant, ogłosiła, że reaktor zakończył testy i rozpoczął komercyjną działalność. Stało się to z siedmioletnim opóźnieniem.

USA. Uruchomiono pierwszy od 30 lat nowy reaktor

Przy pełnej mocy 1100 megawatów energii elektrycznej reaktor może zasilić 500 tys. domów i firm. Oprócz 2,7 mln klientów spółki zależnej Southern Co., energię elektryczną odbierają inne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w Georgii, a także na Florydzie i w Alabamie.

"Nie zrobiono tego w tym kraju od początku do końca od ponad 30 lat. Jest to wspaniałym osiągnięciem dla naszej firmy, dla państwa i dla klientów tutaj w Georgii" - cytuje AP Chrisa Womacka, dyrektora generalnego firmy Southern Co. z siedzibą w Atlancie.

Stany Zjednoczone kończą stagnację w rozwoju energetyki

Instytut Energii Nuklearnej (NEI) zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych działały 92 reaktory jądrowe, rozmieszczone w 54 elektrowniach jądrowych w 28 stanach. Amerykańska infrastruktura jądrowa starzeje się, a przeciętny reaktor ma obecnie 40 lat. Najstarszy wciąż działający reaktor został zbudowany w 1969 r.

Niektóre źródła finansowe wskazują, że uruchomienie jednostki w Georgii może stanowić szansę dla amerykańskiego przemysłu jądrowego. W ostatnich dekach rozwój mocy i wytwarzanie energii charakteryzowała bowiem stagnacja.

Mówi się, że amerykańska firma Westinghouse buduje "najbezpieczniejsze reaktory jądrowe na świecie"
Mówi się, że amerykańska firma Westinghouse buduje "najbezpieczniejsze reaktory jądrowe na świecie"Georgia Powermateriały prasowe

Taki sam reaktor będzie pracował w Polsce

Ciekawostką, która w tej informacji może najbardziej zainteresować Polki i Polaków jest fakt, że reaktor wykonany w tej technologii, co instalacja w stanie Georgia będzie pracował również w Polsce.

Jesienią ubiegłego roku polski rząd potwierdził, że elektrownia jądrowa, która ma powstać nad Bałtykiem w gminie Choczewo będzie oparta właśnie o trzy reaktory AP1000 od Westinghouse. Mówi się, że Amerykanie budują "najbezpieczniejsze elektrownie atomowe na świecie"Pierwszy reaktor ma zacząć pracę w 2033 r. Cała inwestycja będzie kosztować 100 mld zł.

Oprócz tego w Polsce trwają też prace nad budową małych reaktorów modułowych. Powstają one we współpracy między spółkami ZE PAK, PGE i Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Elektrownia oparta na tej technologii powstanie w Koninie.

Nutrie znikną z Rybnika? To gatunek inwazyjnyPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas