Ten rok był przełomowy dla polskiego atomu i wodoru

Rok 2022 w polskiej energetyce stał z jednej strony pod znakiem stabilnego rozwoju odnawialnych źródeł energii (głównie fotowoltaiki), ale też kluczowych decyzji odnośnie innych alternatyw dla węgla: energetyki jądrowej i wodoru. Choć to dopiero zapowiedzi, to i tak można z dużą dozą pewności stwierdzić, że ostatnich dwanaście miesięcy było kamieniem milowym dla rozwoju tych źródeł energii w Polsce.

W 2022 r. rząd potwierdził plany wybudowania polskiej elektrowni atomowej na terenie miejscowości Lubiatowo nad Bałtykiem
W 2022 r. rząd potwierdził plany wybudowania polskiej elektrowni atomowej na terenie miejscowości Lubiatowo nad BałtykiemWojciech StróżykEast News

Polska zwiększyła w 2022 r. moc zainstalowaną z fotowoltaiki o niebagatelne 4,9 GW. To czwarty najlepszy wynik w Europie. W całej Unii Europejskiej w 2022 r. przybyło aż o 47 proc. więcej mocy z paneli słonecznych w porównaniu do poprzedniego roku. To największy taki wzrost w historii.  

Farmy wiatrowe nie rozwijają się niestety tak szybko jak fotowoltaika. Nadal dużym obciążeniem dla inwestorów jest tzw. zasada 10H. Rząd zapewnia, że trwają prace nad jej poluzowaniem, ale do tej pory nie doczekaliśmy się jeszcze odpowiedniej nowelizacji przepisów.

Nie jedna, a trzy elektrownie atomowe

Rok 2022 zapamiętamy jednak na pewno jako okres ważnych decyzji dla polskiego atomu. W październiku w Korei podpisano list intencyjny w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie. Porozumienie o współpracy zawarły polskie Ministerstwo Aktywów Państwowych, koreańskie Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii oraz polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE. Reaktory jądrowe ma dostarczyć firma Korea Hydro & Nuclear Power, trzeci największy operator elektrowni jądrowych na świecie.

Mniej więcej w tym samym czasie dzięki uchwale przyjętej przez polski rząd potwierdziły się plany budowy innej elektrowni jądrowej w Polsce. Powstanie ona w gminie Choczewo na terenie miejscowości Lubiatowo-Kopalino w województwie pomorskim. Trzy reaktory za sumę 100 mld zł wybuduje amerykańska firma Westinghouse budująca "najbezpieczniejsze elektrownie atomowe na świecie". Pierwszy reaktor ma być dostarczony w 2033 r.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zdradziła także, że w planach jest jeszcze trzecia lokalizacja elektrowni atomowej w Polsce. O tym projekcie póki co wiadomo najmniej. Wiemy tylko, że trzecia elektrownia jądrowa ma powstać w Polsce centralnej.

W badaniu z listopada 2022 r. aż 86 proc. ankietowanych Polek i Polaków wyraziło poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju. 90 proc. badanych uznało, że energia atomowa jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatu i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Nie jedna, a trzy elektrownie atomowe powstaną w Polsce. W 2022 r. rząd potwierdził prace nad kolejnymi projektami atomowymi w krajuINTERIA.PL

Wodór sposobem na kryzys?

Kryzys energetyczny w Europie i na świecie sprawił, że coraz więcej państw wiąże duże nadzieje z wodorem. Unia Europejska zapowiedziała we wrześniu utworzenie europejskiego banku wodoru, którego budżet wyniesie aż trzy miliardy euro.

Polska już teraz jest jednym z największych europejskich producentów wodoru. Cały czas trwają prace nad "Konstytucją dla wodoru", czyli zestawem ustaw i rozporządzeń, w tym pomocy publicznej, dla bezemisyjnej produkcji tego paliwa.

Dużo dzieje się także jeśli chodzi o autobusy wodorowe w Polsce. W 2022 r. umowy na dofinansowanie tego typu pojazdów Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał m.in. z Poznaniem, Świdnikiem, Nowym Tomyślem, Rybnikiem czy Wałbrzychem. Pieniądze na rozwój od NFOŚiGW otrzyma także polska fabryka autobusów wodorowych NesoBus w Świdniku.   

Wodór sposobem na kryzys energetycznyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas