Siemens chce pokonać Chiny. Powstanie największa morska turbina wiatrowa

Największe turbiny wiatrowe umieszczane na morzach budowane są obecnie często w Chinach, ale firma Siemens Energy chce to zmienić. Niemcy planują ustanowić nowy rekord dla tego typu konstrukcji. Największa turbina wiatrowa na świecie ma produkować aż ok. 21 megawatów energii.

Siemens Energy chce wybudować największą na świecie morską turbinę wiatrową. Wszystko po to, aby stawić czoła Chinom, które zaczynają dominować na rynku instalacji OZE
Siemens Energy chce wybudować największą na świecie morską turbinę wiatrową. Wszystko po to, aby stawić czoła Chinom, które zaczynają dominować na rynku instalacji OZESiemens Energymateriały prasowe

Co jakiś czas słyszymy o nowych rekordach dotyczących turbin wiatrowych, które są coraz większe. Pod tym względem wyróżniają się chińskie konstrukcje, ale Niemcy z Siemens Energy doszli do wniosku, że nie chcą być gorsi i planują zbudować ogromną turbinę wiatrową, która ma być aż o 40 proc. mocniejsza względem największego z obecnych rozwiązań należących do spółki.

Największa turbina wiatrowa Siemens Energy o mocy 21 MW

Siemens Energy ma w planach stworzenie turbiny wiatrowej, której moc prześcignie rozwiązania oferowane przez chińskie firmy i ma ona być w stanie produkować aż około 21 megawatów energii. To o 40 proc. więcej w porównaniu do największej z obecnych konstrukcji Niemców, która ma łopaty o długości aż 115 metrów.

Szczegóły techniczne nowej konstrukcji nie są jednak na razie znane. Nie wiadomo, jak duża będzie rekordowa turbina wiatrowa. Możemy tylko się domyślać, że jej łopaty będą miały jeszcze większe rozmiary, które na żywo z pewnością zrobią wrażenie.

Wiadomo, że taka turbina wiatrowa nie powstanie w krótkim czasie. Niemcy z Siemens Energy planują ją wybudować do końca tej dekady. To oznacza, że na efekt końcowy prac poczekamy pewnie jeszcze kilka lat.

Duża dotacja pieniędzy z Unii Europejskiej

Projekt jest w dużym stopniu finansowany ze środków unijnych. Siemens Gamesa (podmiot zależny) otrzymało na rozwój projektu 30 mln euro. Unia Europejska zdecydowała się przyznać te pieniądze niemieckiej spółce w zeszłym roku.

Największa turbina wiatrowa Siemens Gamesa w trakcie testów w Danii.
Największa turbina wiatrowa Siemens Gamesa w trakcie testów w Danii.Siemens Gamesamateriały prasowe

Wtedy przekazano, że kwota została przeznaczona na przetestowanie "najpotężniejszego na świecie prototypu turbiny wiatrowej". Prace mają być realizowane w duńskim zakładzie w Osterild. To tam odbywały się testy prototypu SG 14-236 DD z łopatami o długości 115 m.

Niemcy chcą sprostać chińskiej konkurencji

Projekt jest ambitny, ale ma istotny cel. To sprostanie chińskiej konkurencji, która na rynku turbin wiatrowych radzi sobie coraz lepiej. Europejczycy nie chcą być jednak gorsi i stąd decyzja związana z budową największej takiej konstrukcji na świecie. Jej ostateczny kształt nie jest na razie znany i o tym zadecydują testy.

Ostateczną decyzję o zainstalowaniu nowego produktu w projekcie komercyjnym podejmiemy dopiero po dokładnych testach.
rzecznik Siemens Energy
Siemens Energy chce pokonać Chiny. Zbuduje największą turbinę wiatrową.
Siemens Energy chce pokonać Chiny. Zbuduje największą turbinę wiatrową.Siemens Gamesamateriały prasowe

Warto dodać, że w Niemczech budowana jest również najwyższa turbina wiatrowa na świecie, które znajdzie się kilkadziesiąt kilometrów za naszą zachodnią granicą. Jest to konstrukcja, której postawieniem zajmie się firma Gicon. Wysokość mierzona do czubka najwyższej łopaty to aż 365 m. Sam maszt ma być wysoki na 300 m.

Będzie to druga co do wielkości konstrukcja w Niemczech. Obecnie rekord należy do wieży telewizyjnej w Berlinie, która ma 3 m wysokości więcej.

Pranie w pieprzu i aspirynie? To nie żart! Domowe sposoby na czyste ubraniaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}