Shell pozwany za niewłaściwe zarządzanie ryzykiem klimatycznym. Co to oznacza?

Koncern Shell został pozwany przez organizację ClientEarth za złe zarządzanie ryzykiem klimatycznym. Pozew trafił w środę do sądu w Londynie i jest zaadresowany do Rady Dyrektorów koncernu.

Organizacja zwróciła się do sądu w Londynie o wydanie nakazu, który zobowiąże Radę Dyrektorów Shella do przyjęcia strategii zarządzania ryzykiem klimatycznym
Organizacja zwróciła się do sądu w Londynie o wydanie nakazu, który zobowiąże Radę Dyrektorów Shella do przyjęcia strategii zarządzania ryzykiem klimatycznym Jenny Matthews/In Pictures Getty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Organizacja ClientEarth pozwała Shella jako akcjonariusz koncernu, ale pozew wspierają inwestorzy instytucjonalni posiadający ponad 12 mln akcji spółki.

Według ClientEarth 11 dyrektorów Shella naruszyło obowiązki prawne (wynikające z prawa spółek) polegające na niewdrażaniu strategii transformacji energetycznej, zgodniej z porozumieniem paryskim z 2015 r. Zdaniem organizacji dyrektorzy nie zarządzają skutecznie ryzykiem przeciwdziałania zmianom klimatycznym. To pierwszy tego typu pozew na świecie, a londyński sąd zbada teraz, czy jest zasadny.

Ryzyko klimatyczne

Organizacja informuje, że zwróciła się do sądu w Londynie o wydanie nakazu, który zobowiąże Radę Dyrektorów Shella do przyjęcia strategii zarządzania ryzykiem klimatycznym, zgodnej z obowiązkami wynikającymi z ustawy o spółkach i wyrokiem z 2021 r. Holenderski sąd nakazał wówczas Shellowi redukcję emisji o 45 proc. do końca obecnej dekady. Od tamtego wyroku Shell się odwołał.

ClientEarth tłumaczy, że Rada Dyrektorów Shella utrzymuje, iż strategia transformacji energetycznej firmy - w tym plan osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 r. - jest zgodna z celem porozumienia paryskiego, czyli zatrzymaniem globalnego wzrostu temperatury.

Organizacja podkreśla, że wśród popierających pozew akcjonariuszy Shella są m.in. brytyjskie fundusze emerytalne Nest i London CIV, szwedzki narodowy fundusz emerytalny AP3, francuski Sanso IS, Degroof Petercam Asset Management (DPAM) z Belgii, a także Danske Bank Asset Management oraz fundusze emerytalne Danica Pension i AP Pension z Danii.

Na początku lutego 2023 r. koncern Shell ogłosił, że osiągnął w 2022 r. rekordowy zysk w wysokości prawie 40 mld dol., o 19 mld dol. więcej niż rok wcześniej.

Jak klimat zmienia drzewa?Program Czysta Polska
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas