Pomorze Zachodnie pionierem polskich technologii wodorowych
Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska i pełnomocnik rządu ds. OZE mówi, że Polska może w ciągu dekady być eksporterem dojrzałych technologii wodorowych. Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem wolumenu produkcji wodoru.
Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska wskazuje na "ogromny potencjał" Pomorza Zachodniego w zakresie wytwarzania czystego i odnawialnego wodoru Jest to związane m.in. z obecnością takich firm jak Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne Police, "które już dzisiaj uczestniczą w gospodarce wodorowej, produkują wodór na własne potrzeby technologiczne" - mówił Zyska.
Polski wodór
Minister dodał, że niedługo na Pomorzu Zachodnim powstaną morskie farmy wiatrowe o ogromnym potencjale wytwórczym OZE. Zyska podkreślił też, że blisko 20 proc. odnawialnych źródeł energii jest zlokalizowane na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Zaznaczył, iż "te wszystkie argumenty powodują, że śmiało możemy myśleć o tym, żeby zbudować silny łańcuch wartości, silny ekosystem gospodarczy związany z gospodarką wodorową".
Ireneusz Zyska odniósł się też do powołanej w poniedziałek Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Podkreślił, że zaangażowanie "renomowanych podmiotów ze świata nauki i biznesu" w jej współtworzenie "świadczy o tym, że ten potencjał nie tylko przemysłowy, ale i intelektualny jest naprawdę na najwyższym poziomie". Zaznaczył, że do tej pory w Polsce zawiązało się siedem dolin wodorowych.
Wodór w transporcie
Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem wolumenu produkcji wodoru: to 1 mln 300 tys. - 1 mln 400 tys. ton rocznie.
Niedługo zostanie powołany operator krajowy ekosystemu innowacji polskich dolin wodorowych. Będzie on koordynował prace wszystkich dolin wodorowych.
Zyska dodaje, że trzeba stworzyć "jak największy potencjał rozwojowy", by móc rywalizować z innymi gospodarkami europejskimi i światowymi, jednocześnie z nimi współpracując.
"Mamy ambicje i potencjał do tego, żeby w perspektywie tej dekady być eksporterem dojrzałych technologii wodorowych, a także samego wodoru jako paliwa, które będzie zasilać europejską czy też światową gospodarkę" - dodał minister.
Dodał, że w ostatnim roku sporo wydarzyło się w Polsce, jeśli chodzi o budowanie gospodarki wodorowej. Wymienił m.in. przyjęcie przez Radę Ministrów Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 oraz działania w ramach Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce, w którym uczestniczy 237 podmiotów z Polski, Europy i świata.
Zaznaczył, że beneficjentem rozwoju tego sektora będzie przede wszystkim transport - ciężki, rzeczny i morski. Obecnie w Europiewodór testowany jest w silnikach samolotów.