Reklama

Polska Spółka Gazownictwa nie przyłączy gazu do nowych domów

PSG wstrzymuje podpisywanie nowych umów na realizację przyłączy gazowych. Jest spowodowane wyczerpaniem środków na inwestycje.

- W związku z pełnym zarezerwowaniem środków inwestycyjnych, Polska Spółka Gazownictwa czasowo wstrzymuje zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych - podała PSG.

Jednocześnie podkreśliła, że w ubiegłym roku wydała ponad 260 tys. warunków przyłączenia do sieci i zawarła umowy na realizację 135 tys. przyłączy. W bieżącym i kolejnym roku na przyłączenie nowych odbiorców wyda 2 mld zł.

"Zarząd PSG, kierownictwo Grupy Kapitałowej PGNiG S.A. i przedstawiciele administracji rządowej, pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą zwiększyć możliwości inwestycyjne spółki i kontynuować proces przyłączania klientów do sieci dystrybucyjnej" - przekazała spółka w komunikacie.

Reklama

PSG tłumaczy sytuację

Zarząd Polskiej Spółki Gazownictwa w odpowiedzi na zapytanie Zielonej Interii poinformował, że prowadzi rozmowy zarówno z kierownictwem Grupy Kapitałowej PGNiG S.A., jak i przedstawicielami administracji rządowej na temat możliwości pożyczenia dodatkowych środków na przyłączanie do sieci kolejnych klientów, już ponad limit 2 mld zł, który wynika z zawartych umów.

"Spółka prowadzi również rozmowy z NFOŚiGW w sprawie ewentualnego rozpoczęcia nowych programów umożliwiających PSG finansowanie budowy infrastruktury gazowej, która jest m.in. ważnym elementem programu Czyste Powietrze. To jednak nie jest jeszcze moment, w którym można powiedzieć, że rozwiązania zostały wypracowane" - stwierdził rzecznik PSG Grzegorz Cendrowski.

PSG stwierdziło w oświadczeniu dla Zielonej Interii, że informacja o wstrzymaniu przyłączeń "została przekazana we właściwym momencie po pełnym zaplanowaniu wykorzystania limitów". - Rozpatrując wnioski PSG zobowiązana jest do równego traktowania wszystkich klientów i realizacji inwestycji z uwzględnieniem planowanych terminów rozpoczęcia poboru gazu - czytamy w mailu.

Liczne zobowiązania

Rzecznik PSG podkreślił, że "boom budowlany, transformacja polskiej energetyki i nastawienie na ekologię, zaowocowało masowym odchodzeniem od węgla,  co spowodowało, że chęć przyłączenia do sieci gazowej ze strony klientów gwałtownie wzrosła". Jak przytacza Cendrowski, "jeszcze w 2018 PSG zrealizowała niewiele ponad 60 tys. przyłączeń, w 2019 - 81 tys. przyłączeń, a w ubiegłym roku było ich już 119 tys. W tym roku zainteresowanie gazem jest nadal na wysokim poziomie".  "Mamy już podpisanych 89 tys. umów z terminem realizacji na rok 2022, na kwotę 1,327 mld zł, a na 2023 zobowiązaliśmy się do wybudowania  kolejnych 49 tys. przyłączy za 650 mln zł" - napisał.

Warto podkreślić, że odmowy połączenia do sieci dotyczą również sytuacji, w której inwestor dysponuje już warunkami przyłączenia wydanymi przez PSG. "Dla PSG wiążąca prawnie jest podpisana umowa o przyłączenie, a nie wydane warunki przyłączeniowe" - stwierdził rzecznik Polskiej Spółki Gazownictwa. 

PSG przeprosiło także w oświadczeniu, że wkróce po poinformowaniu o wstrzymaniu przyłączeń, komunikat na ten temat zniknął ze strony internetowej spółki.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy