Polscy naukowcy szukają sposobu na recykling łopat turbin wiatrowych

Urządzenia na place zabaw, wiaty rowerowe, kruszywo dla budownictwa - naukowcy z Politechniki Gdańskiej szukają sposobów na najlepszy recykling zużytych łopat turbin wiatrowych. Badacze liczą, że ich technologie pomogą nie tylko chronić środowisko, ale i zwiększyć dostępność materiałów budowlanych.

Zużyte łopaty turbin wiatrowych póki co najczęściej lądują na składowiskach. Polscy naukowcy opracowują technologie, które pozwolą je wykorzystać do innych celów
Zużyte łopaty turbin wiatrowych póki co najczęściej lądują na składowiskach. Polscy naukowcy opracowują technologie, które pozwolą je wykorzystać do innych celów123RF/PICSEL

Zespół badawczy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, pod kierunkiem prof. Magdaleny Ruckiej, opracuje system zarządzania wycofanymi z eksploatacji łopatami turbin wiatrowych w celu ich ponownego wykorzystania w budownictwie i architekturze.

Łopaty wiatraków to trwały, ale trudny w utylizacji materiał

Łopaty turbin wiatrowych w większości wykonane są z polimerowego materiału kompozytowego. - Są to głównie struktury warstwowe, składające się z tkanin szklanych i węglowych oraz żywicy. Dzięki dużej zawartości włókien mają bardzo wysoki stosunek wytrzymałości do masy oraz znakomitą nośność i trwałość, ale te cechy równocześnie sprawiają, że są trudne do utylizacji - mówi prof. Magdalena Rucka, kierownik projektu.

Trwałość łopat turbin wiatrowych wynosi średnio 20-25 lat, a po wycofaniu z użytku należy je zutylizować. - Obecnie odbywa się to najczęściej poprzez składowanie na wysypiskach lub poprzez recykling z wykorzystaniem metod mechanicznych, metod termicznych lub chemicznych. Wiele z tych podejść charakteryzuje się dużą energochłonnością i jest nieprzyjaznych dla środowiska - wyjaśnia prof. Rucka.

Polscy naukowcy chcą opracować taką technologię recyklingu, która będzie mniej energochłonna niż dotychczasowe metody. Projekt podzielono na trzy części - każda z nich to inny pomysł na ponowne wykorzystanie łopat z wiatraków.

Co zrobić ze zużytymi turbinami wiatrowymi?

Pierwszy pomysł zakłada wykorzystanie łopat w architekturze, np. jako element wiaty na rowery. Drugi oceni możliwości możliwość wykorzystania części łopat jako elementów nośnych w budownictwie i infrastrukturze, np. jako dźwigary mostów dla pieszych. Trzecia część ma sprawdzić, czy zmielone łopaty można wykorzystać jako zamiennik kruszywa do betonu.

- Obecnie nie ma usystematyzowanych rodzajów łopat turbin wiatrowych, każda z nich to niezależna konstrukcja i może mieć różne zastosowania, dlatego planujemy opracowanie metodyki postępowania z nimi - mówi prof. Mikołaj Miśkiewicz.

Jako potencjalne zastosowania większych fragmentów materiału naukowcy wymieniają także m.in. wszelkiego rodzaju zadaszenia, w tym ciągów komunikacyjnych, ogrodzenia, ścianki do wspinaczki, konstrukcje fundamentów.

- Natomiast jeżeli stan łopaty, którą dostaniemy w obróbkę nie pozwoli na wykorzystanie jej w ten sposób, to mamy rozpoznane kierunki działania, które umożliwią nam rozdrobnienie łopaty i zastosowanie jej jako kruszywa - dodaje prof. Miśkiewicz.

Świat szuka pomysłów na recykling wiatraków

Jak podkreślają naukowcy, utylizacja łopat turbin wiatrowych to problem, z którym już teraz mierzy się świat.

- Przewidujemy, że w Polsce, w związku z rozwojem energetyki wiatrowej, w tym morskiej, ten problem także będzie narastać, a my zaproponujemy wówczas gotowe rozwiązania - tłumaczy prof. Magdalena Rucka.

- Recykling łopat to ważny temat, który jest rozwijany w wielu ośrodkach na świecie, ale wiele aspektów jest jeszcze nie do końca rozpracowanych albo można do nich podejść w inny sposób i nasze badania są na to ukierunkowane - dodaje polska badaczka.

Depresja u psów i kotówStowarzyszenie Program Czysta PolskaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas