Polscy naukowcy szukają sposobu na recykling łopat turbin wiatrowych

Urządzenia na place zabaw, wiaty rowerowe, kruszywo dla budownictwa - naukowcy z Politechniki Gdańskiej szukają sposobów na najlepszy recykling zużytych łopat turbin wiatrowych. Badacze liczą, że ich technologie pomogą nie tylko chronić środowisko, ale i zwiększyć dostępność materiałów budowlanych.

Zespół badawczy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, pod kierunkiem prof. Magdaleny Ruckiej, opracuje system zarządzania wycofanymi z eksploatacji łopatami turbin wiatrowych w celu ich ponownego wykorzystania w budownictwie i architekturze.

Łopaty wiatraków to trwały, ale trudny w utylizacji materiał

Łopaty turbin wiatrowych w większości wykonane są z polimerowego materiału kompozytowego. - Są to głównie struktury warstwowe, składające się z tkanin szklanych i węglowych oraz żywicy. Dzięki dużej zawartości włókien mają bardzo wysoki stosunek wytrzymałości do masy oraz znakomitą nośność i trwałość, ale te cechy równocześnie sprawiają, że są trudne do utylizacji - mówi prof. Magdalena Rucka, kierownik projektu.

Reklama

Trwałość łopat turbin wiatrowych wynosi średnio 20-25 lat, a po wycofaniu z użytku należy je zutylizować. - Obecnie odbywa się to najczęściej poprzez składowanie na wysypiskach lub poprzez recykling z wykorzystaniem metod mechanicznych, metod termicznych lub chemicznych. Wiele z tych podejść charakteryzuje się dużą energochłonnością i jest nieprzyjaznych dla środowiska - wyjaśnia prof. Rucka.

Polscy naukowcy chcą opracować taką technologię recyklingu, która będzie mniej energochłonna niż dotychczasowe metody. Projekt podzielono na trzy części - każda z nich to inny pomysł na ponowne wykorzystanie łopat z wiatraków.

Zobacz także: W Polsce staną meble wykonane ze zużytych turbin wiatrowych

Co zrobić ze zużytymi turbinami wiatrowymi?

Pierwszy pomysł zakłada wykorzystanie łopat w architekturze, np. jako element wiaty na rowery. Drugi oceni możliwości możliwość wykorzystania części łopat jako elementów nośnych w budownictwie i infrastrukturze, np. jako dźwigary mostów dla pieszych. Trzecia część ma sprawdzić, czy zmielone łopaty można wykorzystać jako zamiennik kruszywa do betonu.

- Obecnie nie ma usystematyzowanych rodzajów łopat turbin wiatrowych, każda z nich to niezależna konstrukcja i może mieć różne zastosowania, dlatego planujemy opracowanie metodyki postępowania z nimi - mówi prof. Mikołaj Miśkiewicz.

Jako potencjalne zastosowania większych fragmentów materiału naukowcy wymieniają także m.in. wszelkiego rodzaju zadaszenia, w tym ciągów komunikacyjnych, ogrodzenia, ścianki do wspinaczki, konstrukcje fundamentów.

- Natomiast jeżeli stan łopaty, którą dostaniemy w obróbkę nie pozwoli na wykorzystanie jej w ten sposób, to mamy rozpoznane kierunki działania, które umożliwią nam rozdrobnienie łopaty i zastosowanie jej jako kruszywa - dodaje prof. Miśkiewicz.

Zobacz także: Polskie wiatraki wykręciły rekord

Świat szuka pomysłów na recykling wiatraków

Jak podkreślają naukowcy, utylizacja łopat turbin wiatrowych to problem, z którym już teraz mierzy się świat.

- Przewidujemy, że w Polsce, w związku z rozwojem energetyki wiatrowej, w tym morskiej, ten problem także będzie narastać, a my zaproponujemy wówczas gotowe rozwiązania - tłumaczy prof. Magdalena Rucka.

- Recykling łopat to ważny temat, który jest rozwijany w wielu ośrodkach na świecie, ale wiele aspektów jest jeszcze nie do końca rozpracowanych albo można do nich podejść w inny sposób i nasze badania są na to ukierunkowane - dodaje polska badaczka.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turbiny wiatrowe | recykling

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy