​PGE stworzy koło Bełchatowa centrum do obsługi m.in. farm wiatrowych

W Piaskach powstanie regionalne centrum serwisowe PGE Energia Odnawialna. Będzie ono obsługiwało swoje farmy wiatrowe i fotowoltaiczne - poinformowała spółka.

Największa elektrownia węgla kamiennego w Polsce - Bełchatów
Największa elektrownia węgla kamiennego w Polsce - BełchatówTomasz Jastrzebowski/REPORTEREast News

"Centrum powstanie na przełomie 2021 i 2022 r. na 1,5-hektarowej działce pierwotnie należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna" - przekazał rzecznik PGE Maciej Gelberg w komunikacie przesłanym PAP w czwartek.

Obecnie znajduje się tam hala magazynowo-produkcyjna. Jest ona wyposażona m.in. w suwnicę pomostową, która ułatwia transport ładunków ciężkich i wielogabarytowych. Prace serwisowe będą przeprowadzać pracownicy spółki.

- Dzięki specjalistycznemu wyszkoleniu kilkudziesięciu ludzi konsekwentnie uniezależniamy się od usługodawców zewnętrznych w zakresie napraw i utrzymania turbin wiatrowych. To rozwiązanie pozwala na szybsze działanie w sytuacji awarii, jest też korzystne ekonomiczne, bo jesteśmy w stanie samodzielnie - korzystając z centrum serwisowego - wykonywać wiele zaawansowanych technicznie prac na głównych komponentach - podkreślił prezes PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski.

Spółka podkreśla, że dzięki dobrej lokalizacji, 11 km od trasy A1, inwestycja stanie się głównym magazynem części zamiennych dla potrzeb eksploatowanych przez spółkę farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Składowane będą tam m.in. przekładnie, generatory, transformatory, a nawet tak duże elementy, jak łopaty wiatraka.

Centrum ma także być zapleczem magazynowy dla planowanych inwestycji Grupy PGE, które mają być realizowane w ramach sprawiedliwej transformacji energetycznej regionu Bełchatowa.

Na terenach należących do Grupy ma być wybudowana m.in. instalacja PV o łącznej mocy około 600 MW. Jedna z farm słonecznych ma powstać w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Bełchatów. Druga m.in. na terenie zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców, nazywanego potocznie Bliźniaczą Górą Kamieńsk, lub Górą Szczerców.

Tam też mają powstać elektrownie wiatrowe, o łącznej mocy około 100 MW, jednak PGE zastrzega, że realizacja tych zamierzeń zależy od nowelizacji tzw. ustawy odległościowej.

PGE Energia Odnawialna jest, według Grupy, największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana OZE wynosi 2326,25 MW.

We Francji powstaje gigantyczny magnes. Ma pomóc w uzyskaniu czystej energiiAFP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas