Padł nowy rekord fotowoltaiki. Pół Polski było zasilane ze słońca

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

W tym tygodniu padł nowy rekord Polski w mocy wytwarzanej z paneli fotowoltaicznych w kraju. Dokładnie o godzinie 12:15 pracowały one z mocą 10,65 GW. To wynik, który jeszcze niedawno w szczytowym momencie osiągały wszystkie odnawialne źródła energii w Polsce. Tym razem jednak ponad połowę zapotrzebowania w kraju zapewniała sama fotowoltaika.

We wtorek, 9 kwietnia został pobity rekord mocy wytwarzanej z fotowoltaiki w Polsce. Wyniósł 10,65 GW
We wtorek, 9 kwietnia został pobity rekord mocy wytwarzanej z fotowoltaiki w Polsce. Wyniósł 10,65 GW123RF/PICSEL

We wtorek, 9 kwietnia, operator systemu przesyłowego energii elektrycznej odnotował rekordową generację źródeł fotowoltaicznych w polskim systemie elektroenergetycznym.

Rekord mocy z fotowoltaiki w Polsce

O godz. 12:15 panele fotowoltaiczne w kraju pracowały z mocą 10,65 GW - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Według danych operatora fotowoltaika między godz. 12:00 a 13:00 wyprodukowała dokładnie 10530 MWh energii elektrycznej, co stanowiło ponad połowę zapotrzebowania w tym czasie.

Operator w ostatnich dniach odłączał fotowoltaikę

PSE nie ograniczało we wtorek generacji fotowoltaiki, jak to się zdarzało w poprzednich dniach. Z powodu niemożności zbilansowania w inny sposób systemu w niedzielę, 7 kwietnia operator wydał polecenie odłączenia w szczytowym momencie ponad 4,1 GW mocy fotowoltaicznych.

Podobne działania PSE musiało podjąć 1 kwietnia, oraz 26, 29, 30 i 31 marca.

Wielka Brytania. Pierwsza solarna ulica LondynuDeutsche Welle
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas