Niezwykły wynalazek Polaków. Komin słoneczny pomoże zmniejszyć rachunki

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie czy klimatyzację? Naukowcy z Zielonej Góry przyjrzeli się bliżej woskom i stworzyli instalację, która wykorzystuje ich naturalne właściwości i gwarantuje ciepło. Okazuje się, że panele fotowoltaiczne to nie jedyny sposób na produkowanie energii ze słońca. O bardzo ciekawym i ekologicznym rozwiązaniu - Adrianna Borowicz, reporterka programu "Czysta Polska" Polsat News.

Polscy naukowcy udoskonalili urządzenie zwane kominem słonecznym. W naszym klimacie może posłużyć jako dodatkowe źródło produkcji prądu
Polscy naukowcy udoskonalili urządzenie zwane kominem słonecznym. W naszym klimacie może posłużyć jako dodatkowe źródło produkcji prąduPolsat News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Oto komin słoneczny, który z dymem i sadzą nie ma nic wspólnego. Prosta instalacja produkuje czystą zieloną energię ze słońca, wykorzystując prawa fizyki.

Polscy naukowcy udoskonalili komin słoneczny

"Na pierwszym planie widzimy kopułę, która teraz jest otwarta, ona tworzy efekt szklarniowy. Promienie słoneczne, które wpadają do środka zwiększają ten efekt termiczny" - mówi Piotr Garbas, doktorant na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Sekretem tej instalacji są niewidoczne z zewnątrz kule wypełnione materiałami zmiennofazowymi, które, gdy słońca nie ma,  przechodzą z postaci płynnej do stałej i oddają zgromadzone ciepło.

"Wykorzystujemy w naszych badaniach woski różnego rodzaju, mogą być to alkohole, estry, związki organiczne i nieorganiczne, tego jest naprawdę dużo" - wyjaśnia Piotr Garbas.

Moc ukrytą w niepozornych materiałach zmiennofazowych pokazuje eksperyment z kamerą termowizyjną i ogrzewaczem dłoni. Przezroczysty płyn to octan sodu, który, zmieniając stan skupienia, wytwarza ciepło.

"Jest 50 stopni Celsjusza, a wcześniej było 22. To jest to, co się dzieje pod kopułą komina. Gdy słońce zajdzie, to możemy odebrać te energię w postaci krzepnięcia materiału" - tłumaczy Piotr Garbas.

Obniżysz rachunki za ogrzewanie. Polacy stworzyli komin słonecznyPolsat News

Darmowa klimatyzacja? Proszę bardzo

Same kominy słoneczne nie są nowością, bo instalacje tego typu, ale z lustrami, wykorzystywane są w południowych krajach. Naukowcy z Zielonej Góry badali, jak to rozwiązanie przenieść do Polski, gdzie tego słońca jest zdecydowanie mniej.

Polacy zamontowali na instalacji czarną płytę, która jest celowym działaniem. Czarna, chropowata, matowa powierzchnia absorbuje więcej promieni. To tak naprawdę kolektor słoneczny, który generuje energię w dzień. Z kolei w nocy komin pracuje dzięki materiałom zmiennofazowym.

Warto podkreślić, że taka instalacja nie sprawdzi się w gęstej zabudowie. Ale za miastem, przy domu jednorodzinnym, to już co innego. Ważna też jest wysokość. Im komin wyższy, tym większa będzie jego efektywność.

Wynalazek w naszej strefie klimatycznej nie zastąpi podstawowego źródła energii, ale może pomóc zaoszczędzić na prądzie. Wyprodukuje go na tyle dużo, aby zasilić np. klimatyzację w domu. To już coś.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas