Bardzo rzadki widok na mokradłach. To nasz odpowiednik Dnia Świstaka

Spotkać można je coraz rzadziej, bo to u nas gatunek ginący. Przegrywa konkurencję pokarmową i walkę o siedliska. A z uwagi na jego wojowniczy charakter niezwykle trudno go podpatrzeć. Bohaterem programu Czysta Polska w Polsat News był żółw błotny. Szukał go Michał Mitoraj.

Grupa żółwi błotnych - to już naprawdę rzadkość
Grupa żółwi błotnych - to już naprawdę rzadkośćTriplec85Wikimedia

Żółw błotny to nasz jedyny rodzimy gatunek żółwia. Rodzimy, ale nie jedyny w ogóle. Wypiera go ze środowiska żółw czerwonolicy, inwazyjny gatunek z Ameryki, który niegdyś nie miał szans przetrwać w naszych warunkach klimatycznych. Wraz ze zmianami klimatu jest to już jednak możliwe i przystosowany do naszych warunków żółw błotny ginie. W Skandynawii, gdzie występował, już w ogóle go nie ma.

- Niegdyś żółwia błotnego uważano za szkodnika w gospodarstwach rybackich i tępiono - mówi w materiale Czystej Polski na Polsat News Przemysław Skrzypiec z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. A Sławomir Cichy z Nadleśnictwa Siewierz, gdzie żółw żyją, dodaje: - To nasz odpowiednik Dnia Świstaka. Gdy żółwie błotne się pojawiają, wiadomo że zima już nie wróci.

Co kumasz o żabach? Sprawdź się w quizie

Co kumasz o żabach? Sprawdź się w quizie

Żółw błotny ma problemy w Polsce

To jedyny rodzimy gatunek żółwia żyjący w Polsce. Jest skrajnie zagrożony wyginięciem. Od lat trzydziestych ubiegłego wieku objęty ścisłą ochroną. To jednak może nie wystarczyć, bowiem poza konkurencją z żółwie czerwonolicym nasz polski gatunek traci też siedliska. Wysychają mokradła, są zamieniane na pola uprawne i żółwie muszą się wycofywać na inne, nowe tereny.

- Samice żółwia podejmują wędrówkę taką na prawdę. Ciężką wędrówkę kilkukilometrową, żeby znaleźć to miejsce dogodne, coraz gorzej jest z tymi dogodnymi miejscami. Składa mozolnie jaja. wykopując norkę taką w kształcie gruszki - mówi Przemysław Skrzypiec. - Składa około 15 jaj. Gdy wyklują się z nich małe żółwie również muszą ruszyć w wędrówkę w poszukiwaniu podobnego do tego miejsca. Często giną rozjechane przez auta, albo padają ofiarą ptaków.

Rzadki widok na polskich mokradłach. Żółwi błotnych jest coraz mniejPolsat News

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas