Minister Moskwa zapewnia: "Będziemy zabiegać o ustawę wiatrakową"

Resort klimatu będzie zabiegać o ustawę 10 H, czyli tzw. ustawę wiatrakową - zapewniła w piątek szefowa klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przepisy mają sprawić, że w Polsce będzie mogło powstawać więcej elektrowni wiatrowych. Od czasu zaostrzenia przepisów w 2016 r. inwestycje w turbiny wiatrowe w naszym kraju mocno zwolniły.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa była pytana podczas piątkowej konferencji prasowej, czy jest szansa na porozumienie wewnątrz obozu rządzącego w sprawie ustawy 10 H tzw., czyli tzw. ustawy wiatrakowej.

Resort klimatu chce zabiegać o ustawę wiatrakową

"Na Radzie Ministrów była długa dyskusja nad tym rozwiązaniem. Niemniej jednak stanowczego sprzeciwu wobec ustawy nie było. Ustawa została skierowano do prac sejmowych. Patrzymy z dużym optymizmem na to, że ta ustawa znajdzie się w najbliższym czasie w pracach Sejmu. Tych rozwiązań legislacyjnych w szeroko pojętej energetyce jest bardzo dużo" - zaznaczyła Anna Moskwa.

Reklama

Minister zwróciła uwagę, że obecnie większość posiedzeń Sejmu zajmują rozwiązania dotyczące kryzysu energetycznego. "Większość tych ustaw ma charakter pilny. Jak z tym rozwiązaniem energetycznym, z rozwiązaniem gazowym będziemy już po wszystkich ścieżkach legislacyjnych, nadejdzie czas na 10 H i będziemy, jako resort, o to zabiegać" - stwierdziła Anna Moskwa.

Co dalej z wiatrakami w Polsce?

Rada Ministrów 5 lipca 2022 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Przepisy te stanowią kompromis pomiędzy możliwością rozwoju energetyki wiatrowej a potrzebami lokalnych społeczności. 

Przepisy nowelizacji zakładają, że lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych elektrowni wiatrowych. Utrzymana zostanie także podstawowa zasada lokalizowania nowej elektrowni wiatrowej, zgodnie z którą taki obiekt może powstać wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). 

Obowiązek sporządzenia MPZP lub jego zmiany na potrzeby inwestycji będzie jednak dotyczyć obszaru prognozowanego oddziaływania elektrowni wiatrowej, a nie, jak dotąd, obszaru wyznaczonego zgodnie z zasadą 10H (tj. dla obszaru w promieniu wyznaczonym przez odległość równą dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej do zabudowy mieszkaniowej). Projekt trafił do Sejmu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wiatraki | zasada 10h | Anna Moskwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy