Minister Moskwa zapewnia: "Będziemy zabiegać o ustawę wiatrakową"

Resort klimatu będzie zabiegać o ustawę 10 H, czyli tzw. ustawę wiatrakową - zapewniła w piątek szefowa klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przepisy mają sprawić, że w Polsce będzie mogło powstawać więcej elektrowni wiatrowych. Od czasu zaostrzenia przepisów w 2016 r. inwestycje w turbiny wiatrowe w naszym kraju mocno zwolniły.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewniła, że resort będzie nadal zabiegał o zmianę przepisów dotyczących lokalizowania nowych elektrowni wiatrowych w Polsce
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewniła, że resort będzie nadal zabiegał o zmianę przepisów dotyczących lokalizowania nowych elektrowni wiatrowych w PolsceMinisterstwo Klimatu i Środowiskamateriały prasowe

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa była pytana podczas piątkowej konferencji prasowej, czy jest szansa na porozumienie wewnątrz obozu rządzącego w sprawie ustawy 10 H tzw., czyli tzw. ustawy wiatrakowej.

Resort klimatu chce zabiegać o ustawę wiatrakową

"Na Radzie Ministrów była długa dyskusja nad tym rozwiązaniem. Niemniej jednak stanowczego sprzeciwu wobec ustawy nie było. Ustawa została skierowano do prac sejmowych. Patrzymy z dużym optymizmem na to, że ta ustawa znajdzie się w najbliższym czasie w pracach Sejmu. Tych rozwiązań legislacyjnych w szeroko pojętej energetyce jest bardzo dużo" - zaznaczyła Anna Moskwa.

Minister zwróciła uwagę, że obecnie większość posiedzeń Sejmu zajmują rozwiązania dotyczące kryzysu energetycznego. "Większość tych ustaw ma charakter pilny. Jak z tym rozwiązaniem energetycznym, z rozwiązaniem gazowym będziemy już po wszystkich ścieżkach legislacyjnych, nadejdzie czas na 10 H i będziemy, jako resort, o to zabiegać" - stwierdziła Anna Moskwa.

Co dalej z wiatrakami w Polsce?

Rada Ministrów 5 lipca 2022 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Przepisy te stanowią kompromis pomiędzy możliwością rozwoju energetyki wiatrowej a potrzebami lokalnych społeczności. 

Przepisy nowelizacji zakładają, że lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych elektrowni wiatrowych. Utrzymana zostanie także podstawowa zasada lokalizowania nowej elektrowni wiatrowej, zgodnie z którą taki obiekt może powstać wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). 

Obowiązek sporządzenia MPZP lub jego zmiany na potrzeby inwestycji będzie jednak dotyczyć obszaru prognozowanego oddziaływania elektrowni wiatrowej, a nie, jak dotąd, obszaru wyznaczonego zgodnie z zasadą 10H (tj. dla obszaru w promieniu wyznaczonym przez odległość równą dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej do zabudowy mieszkaniowej). Projekt trafił do Sejmu.

Jak skutecznie oszczędzać wodę?Stowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas