Kościół będzie zarabiał na fotowoltaice. W Płocku stanęła farma słoneczna

Diecezja płocka z pomocą toruńskiej otworzyła własną farmę fotowoltaiczną. Instalacja powstała z udziałem płockiej spółki, w której udziały mają obie diecezje. Inicjator farmy PV przy okazji otwarcia instalacji zwraca uwagę na przywiązanie kościoła do ochrony środowiska.

W diecezji płockiej 23 czerwca br. otwarto farmę fotowoltaiczną „EPV Wesółka”
W diecezji płockiej 23 czerwca br. otwarto farmę fotowoltaiczną „EPV Wesółka”Diecezja Płockamateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Diecezja płocka ma od teraz własną farmę fotowoltaiczną składającą się z ponad 9000 paneli PV. "EPV Wesółka" będzie mogła produkować rocznie 5100 MWh energii elektrycznej. Diecezja podaje, że ilość wyprodukowanej przez instalację energii wystarczy do zaspokojenia potrzeb ok. 1200 gospodarstw domowych. 

Płock. Farma PV w diecezji

"Naszym sprzymierzeńcem jest słońce, dzięki któremu możemy wykorzystywać energię słoneczną. Przy tego typu działalności bardzo istotna jest ochrona środowiska. Dzięki farmie zostanie wyprodukowanych mniej ton szkodliwej energii, będzie lepsza jakość powietrza. Pozyskane środki będzie można wykorzystać na ważne cele" - zauważył biskup senior Piotr Libera.

Inwestycja diecezji płockiej została zrealizowana z udziałem diecezji toruńskiej. Wybudowaniem farmy zajęła się spółka P.N.B.E. Odnawialne Źródła Energii z Grudziądza.

Pomysłodawcą budowy farmy przy kościele jest spółka OmnInvest (obie diecezje mają w niej swoje udziały). Piotr Libera w 2018 r. jako ówczesny biskup płocki powołał spółkę OmnInvest. Wtedy też rozpoczęły się działania związane z budową farmy PV.

Farma PV z lotu ptaka
Farma PV z lotu ptakaDiecezja Płockamateriały prasowe

Farma fotowoltaiczna - kościół i środowisko

Diecezja płocka ma teraz zamiar sprzedawać energię wyprodukowaną na farmie. Na oficjalnej stronie diecezji napisano, że środki zostaną przeznaczone m.in. na szkoły katolickie w Płocku, Młodzieżowe Centrum Edukacyjno-Wychowawcze "Studnia" w Płocku, czy Dom Seniora "Leonianum - Piękne Życie" w Sikorzu.

"Dzięki tej inwestycji razem z diecezją toruńską dołączamy do instytucji, które za sprawą nowych technologii przyczyniają się do wykorzystania natury, nie powodując jej zniszczenia i degradacji" - mówił biskup płocki.

Obiekt został też poświęcony przez ks. biskupa Szymona Stułkowskiego, który zwrócił uwagę na wątek środowiskowy realizowanej inwestycji. Biskup płocki powiedział w czasie święcenia instalacji, że: "w inwestycji tej wykorzystujemy naturę, nie powodując jej zniszczenia i degradacji".

Biskup powiedział też, że "kościół wie, że to człowiek jest koroną stworzenia", ma jednak świadomość, iż nie może środowiska naturalnego "wykorzystywać przeciwko własnemu dobru, dobru innych ludzi oraz dobru przyszłych pokoleń". Słowa te wypowiedział w 1990 r. Jan Paweł II.

Oficjalny start największej farmy wiatrowej na ŚląskuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas