Recykling fotowoltaiki jest możliwy. Jeden pierwiastek jest na wagę złota

Magdalena Mateja-Furmanik

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
11
Udostępnij

Wokół recyklingu fotowoltaiki narosło wiele mitów. W praktyce jednak jest ona jak najbardziej możliwa. Co ciekawe w krajach, w których fotowoltaika pojawiła się już kilkanaście temu, od dawna istnieją zakłady specjalizujące się wyłącznie w jej recyklingu, lecz nie funkcjonują na szeroką skalę. Co można odzyskać z paneli?

Recykling fotowoltaiki jest w pełni możliwy. Potrzeba jedynie odpowiedniej kwoty na budowę odpowiedniej infrastruktury.
Recykling fotowoltaiki jest w pełni możliwy. Potrzeba jedynie odpowiedniej kwoty na budowę odpowiedniej infrastruktury.123RF/PICSEL

W Stanach Zjednoczonych funkcjonują już zakłady, które są w stanie odzyskać ze starych paneli 95 proc. tak cennych surowców jak aluminium, srebro, miedź i krzem, a następnie użyć ich ponownie. Okazuje się jednak, że recykling jest możliwy również w Europie.

Recykling fotowoltaiki w Europie

W Belgii w ramach projektu Resilex naukowcom udało się ekstrahować krzem ze zużytych modułów i wykorzystać go do produkcji akumulatorów, które mogą znaleźć zastosowanie np. w samochodach elektrycznych. Krzem stanowi cenny surowiec, którego wydobycie gwałtownie wzrosło, co wiąże się z wyższymi kosztami środowiskowymi. Z tego powodu specjaliści szukają metod na pozyskanie go w bardziej zrównoważony sposób - recykling jest jednym z nich. 

Korzystanie z krzemu z recyklingu wzmacnia niezależność od zewnętrznych dostawców - zwłaszcza od Chin, które pod tym względem przodują na rynku. Nie może on być jednak użyty do każdej inwestycji.  

Dlaczego recykling paneli jest problemem?  

Liczne przykłady pokazują, że wiemy w jaki sposób zrecyklingować panele, a nawet mamy już opracowane ku temu technologie. Problemem nie jest techniczna niemożliwość recyklingu, a zdobycie środków na wybudowanie odpowiednich zakładów. 

Do tej pory rządy nie uważały tego za priorytet, ponieważ żywotność paneli szacowana jest na 25-30 lat, dlatego w Europie nie było z tym problemu. Zużyte lub uszkodzone, lecz wciąż działające panele, były odsprzedawane na platformach internetowych i z łatwością znajdowały kupca.  Sytuacja zmieni się jeszcze w tej dekadzie, dlatego Europa zaczyna opracowywać metody recyklingu. 

Dla porównania amerykańska firma Solarcycle otrzymała grant w łącznej wysokości 37 mln dolarów (150 mln zł) na zbadanie procesu recyklingu i budowę odpowiedniej infrastruktury oraz maszyn. Jest to koszt porównywalny do budowy dużej sortowni odpadów - nie jest on zatem zaporowy. Oznacza to, że powstanie odpowiednich zakładów recyklingu paneli jest kwestią czasu. 

Ekologiczna strona Polsat NewsPolsat NewsPolsat News
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
5
Super
relevant
2
Hahaha
haha
4
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
11
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na