To jedyny polski reaktor jądrowy. Rząd chce go zmodernizować

Rząd chce zmodernizować badawczy reaktor jądrowy Maria, aby wydłużyć jego funkcjonowanie co najmniej do 2050 r. - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, po tym jak rząd przyjął w tej sprawie uchwałę. Koszt modernizacji wyniesie ok. 91,7 mln zł.

Rząd potwierdził, że jedyny polski reaktor jądrowy Maria przejdzie od dawna potrzebną modernizację
Rząd potwierdził, że jedyny polski reaktor jądrowy Maria przejdzie od dawna potrzebną modernizacjęBartosz Krupa / East NewsEast News

Badawczy reaktor jądrowy Maria jest jedynym w Polsce działającym reaktorem jądrowym i unikatowym w kraju i na świecie urządzeniem badawczym o "istotnym znaczeniu dla zdrowia publicznego, gospodarki i nauki".

Reaktor jądrowy Maria przejdzie modernizację

W uzasadnieniu do projektu uchwały podano, że po ponad 40-letniej pracy modernizacji wymagają niemal wszystkie układy technologiczne reaktora.

Wskazano też, że alternatywnym rozwiązaniem byłaby budowa nowego reaktora badawczego, jednakże jej szacunkowy koszt wynosiłby ok. 2 mld zł, a koszty ewentualnej likwidacji reaktora przekroczyłyby wielokrotnie koszty jego modernizacji.

Możliwość sfinansowania w całości modernizacji polskiego reaktora badawczego z budżetu państwa została zapisana w noweli ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta została w połowie marca tego roku podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i weszła w życie.

Jedyny reaktor jądrowy w Polsce służy głównie do... produkcji leków

Budowę reaktora rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiono w grudniu 1974 r. w Instytucie Badań Jądrowych (obecnie Narodowe Centrum Badań Jądrowych) w Otwocku-Świerku pod Warszawą. Został on zaprojektowany i zbudowany przez polskich specjalistów.

Maria - nazwany tak na cześć Marii Skłodowskiej-Curie - jest reaktorem doświadczalno-produkcyjnym o mocy cieplnej do 30 MW i jednym z najwyższych strumieni neutronów wśród tego typu urządzeń. Dzięki unikatowej konstrukcji w rdzeniu reaktora można napromieniać neutronami różnorodne materiały, np. materiały tarczowe do produkcji radioizotopów. W reaktorze Maria wytwarzane są kluczowe radioizotopy dla medycyny nuklearnej.

Z produktów opartych na radioizotopach produkowanych w reaktorze Maria korzysta ok. 17 mln ludzi na świecie. Według szacunków konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny nuklearnej w Polsce przeprowadzane jest 380 tys. procedur medycyny nuklearnej rocznie.

Dzięki modernizacji reaktora Maria radiofarmaceutyki pozyskiwane w Ośrodku Radioizotopów NCBJ-POLATOM zapewnią Polakom dostęp do obrazowania guzów nowotworowych i do ich leczenia po cenach niższych niż alternatywne rozwiązania zagraniczne. Radioizotopy produkowane w reaktorze będą wykorzystywane do:

  • ukierunkowanej terapii alfa, 
  • brachyterapii, 
  • sterylizacji krwi i obrazowania krwotoków wewnętrznych, 
  • terapii zapalenia i bólu stawów, 
  • diagnostyki i terapii raka wątroby, 
  • brachyterapii prostaty i mózgu, 
  • terapii raka tarczycy, czerniaka, raka piersi i jajników, guzów endokrynnych, 
  • scyntygrafii, 
  • badań pulmonologicznych, 
  • badań płynu mózgowo-rdzeniowego i innych.
Kolce w oknach. Fatalna decyzja i krzywdzenie ptakówPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas