Gwałtowny wzrost mocy z OZE. IEA prognozuje
Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) twierdzi, że do 2027 r. globalna moc OZE wzrośnie o 75 proc. Czy kryzys energetyczny i środowiskowy okażą się punktami zwrotnymi w światowej energetyce?
IEA jest zdania, że w ciągu najbliższych 4 lat świat zwiększy moc zainstalowaną w odnawialnych źródłach energii o równowartość mocy, którą zainstalowano łącznie w ciągu ostatnich dwóch dekad. Energetyka słoneczna, wiatrowa i inne OZE dostarczą łącznie około 2400 GW dodatkowej mocy.
Fotowoltaika w najbliższych latach
Największy udział w miksie energetycznym z OZE będą stanowić energia słoneczna oraz energia wiatrowa. Skumulowana moc w elektrowniach fotowoltaicznych ma w parę lat wzrosnąć prawie trzykrotnie, o prawie 1500 GW. Do 2026 r. ma przebić mocą elektrownie na gaz ziemny, a do 2027 r. wyprzedzi pod względem zainstalowanej mocy elektrownie oparte na węglu - szacuje IEA. Prognozy dotyczące zielonych technologii nie zakładały tak szybkiego tempa ich wzrostu.
Głównymi czynnikami napędzającymi rozwój w energetykę odnawialną są ich relatywnie niskie ceny oraz bezpieczeństwo energetyczne. Kryzys energetyczny przyniósł wysokie notowania cen paliw kopalnych i dynamicznie wzrastające koszty energii elektrycznej.
Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IAE twierdzi, że obecny kryzys energetyczny może być "historycznym punktem zwrotnym" na drodze do bezpiecznego systemu energetycznego.
Aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C rocznie należy utrzymać tempo rozwoju odnawialnych źródeł energii. Największe oczekiwania pokłada się w energetyce słonecznej. To ona ma odpowiadać za ponad 60 proc. całego przewidywanego wzrostu mocy odnawialnych źródeł.
Ci, którzy zdecydują się na montaż paneli fotowoltaicznych, mogą skorzystać z wielu zalet instalacji. Do plusów systemów zaliczają się m.in. niższe koszty za energię elektryczną, zredukowanie śladu węglowego, a także podwyższenie wartości posiadanej nieruchomości. Osoby mające zamiar zdecydować się na fotowoltaikę, mogą otrzymać dofinansowanie.