Fotowoltaika w blokach. Można dostać pieniądze i jeszcze zarobić

Jakub Wojajczyk

Jakub Wojajczyk

Aktualizacja

Granty OZE dla fotowoltaiki w blokach cieszą się ogromnym powodzeniem. W całym kraju przyznano już ponad 1200 dopłat dla spółdzielni, wspólnot i zarządców na średnią kwotę 50 tys. zł. To nie wszystko. Już niedługo mieszkańcy będą mogli zarobić, sprzedając nadwyżkę wyprodukowanej na blokach energii.

Panele słoneczne w blokach to coraz częstszy widok. Na fotowoltaikę można uzyskać aż 50 proc. dopłaty. Są bloki, które dostały na instalację od rządu nawet ponad 100 tys. zł
Panele słoneczne w blokach to coraz częstszy widok. Na fotowoltaikę można uzyskać aż 50 proc. dopłaty. Są bloki, które dostały na instalację od rządu nawet ponad 100 tys. zł123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Program "Grant OZE" ruszył w lutym tego roku. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą z niego dostać dotacje na fotowoltaikę na blokach. 
  • Złożono już 2400 wniosków, a 1200 już zaakceptowano. 
  • Średnio na każdy grant przeznaczono ponad 53 tys. zł.

Fotowoltaika na bloku z programu Grant OZE

W sumie dopłaty wyniosły już 67 mln zł - informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Oznacza to, że z fotowoltaiki na blokach korzystają już dzięki temu lokatorzy niemal 87 tys. mieszkań w Polsce.

"Panele fotowoltaiczne na dachach czy balkonach bloków mieszkalnych to rozwiązanie, które opłaca się wszystkim - dzięki niemu wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, a także inni zarządcy budynków mogą obniżyć koszty ich eksploatacji, a to przekłada się na niższe obciążenia dla mieszkańców" - mówi minister Waldemar Buda.

Jak dostać pieniądze na fotowoltaikę w bloku?

Na panele fotowoltaiczne w bloku można dostać zwrot 50 proc. kosztów od Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Co ważne, nie ma górnego limitu na dotację - każda jest rozpatrywana osobno. Liczy się tylko to, aby energię produkować na potrzeby mieszkańców.

O dofinansowanie występują spółdzielnie, wspólnoty lub zarządcy budynków. Po pieniądze trzeba się zgłosić do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Dotację można dostać zarówno na nowe panele słoneczne, jak i na modernizację już zamontowanej na bloku fotowoltaiki.

Fotowoltaika na dachu bloku to rozwiązanie, które jest opłacalne z wielu powodów
Fotowoltaika na dachu bloku to rozwiązanie, które jest opłacalne z wielu powodów123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Na panelach słonecznych w blokach będzie można zarobić

To jednak nie wszystko. Zatwierdzono już przepisy, dzięki którym nadwyżkę energii z paneli na bloku będzie można odsprzedać. 17 sierpnia Sejm przyjął bowiem regulacje dotyczące tzw. prosumenta lokatorskiego - obecnie ustawa czeka jedynie na podpis Prezydenta.

Obecnie prąd wygenerowany przez fotowoltaikę w bloku jest oddawany jest do sieci i dzięki temu obniżane są rachunki dla mieszkańców. Dzięki nowym rozwiązaniom wspólnoty, spółdzielnie, TBS-y czy inni zarządcy budynków będą mieli inne wyjście: sprzedaż energii za gotówkę.

Wartość energii będzie określana na podstawie rynkowej miesięcznej ceny tej energii. Środki ze sprzedaży będzie można przeznaczyć m.in. na rozliczenie zobowiązań z tytułu zakupu energii czy obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi w budynku.

Jedną z działających już instalacji zbudowanych dzięki "grantowi OZE" jest fotowoltaika w bloku przy ul. Kondratowicza w Warszawie. Jej moc to 50 kWh. Inwestycja pochłonęła ok. 220 tys. zł, dopłata wyniosła połowę, czyli 110 tys. zł. Szacuje się, że panele wyprodukują rocznie energię o wartości 30 tys. zł. Dzięki temu zwrot wydatków na fotowoltaikę może nastąpić zaledwie po 4 latach.

Wielka Brytania. Pierwsza solarna ulica LondynuDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas