Energia jądrowa na tapecie podczas szczytu COP27

Zwolennicy energetyki jądrowej, w tym politycy i aktywiści starali się przeforsować tę formę energetyki i przekonać członków obecnych na szczycie klimatycznym COP27 do przyszłości pod znakiem energii atomowej.

Elektrownie atomowe w Hiszpanii
Elektrownie atomowe w Hiszpanii Marcos del MazoGetty Images

Energia atomowa oferuje bezpieczny i opłacalny sposób dekarbonizacji świata - tak we środę 9 listopada opowiadano o przyszłości energetyki jądrowej podczas szczytu klimatu COP27. Branża od lat zmaga się z przeciwnościami z powodu obaw społecznych i politycznych o bezpieczeństwo, odpady radioaktywne i ogromne koszty budowy reaktorów.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej promująca energetykę jądrową przedstawiła podczas szczytu klimatycznego prezentację, promującą tę formę energii. Dotyczyła ona potencjału tej technologii w walce ze zmianami klimatycznymi.

"Wiele krajów, które borykają się z gwałtownie rosnącymi kosztami energii i zwiększonymi obawami o bezpieczeństwo dostaw, zwraca się w stronę energii jądrowej" - podała MAEA.

"To realna alternatywa energetyczna. Jest to jeden ze sposobów, w jaki możemy osiągnąć neutralność klimatyczną" - mówił specjalny wysłannik ds. klimatu w USA, John Kerry. Przyznał, że bez energii jądrowej świat nie osiągnie tego efektu.

Stany Zjednoczone przeznaczyły dotychczas miliardy dolarów na utrzymanie czynnych elektrowni jądrowych. USA chcą zachęcić innych do realizowania takich projektów.

Japonia i Rosja

W ostatnich latach energetyka jądrowa przeżywała trudny czas. Czarny PR rozniósł się po całym świecie tuż po katastrofie, jaka wydarzyła się w elektrowni Fukushima w Japonii w 2011 roku. Obecnie obawy budzi też bezpieczeństwo nuklearne wynikające z inwazji Rosji na Ukrainę i zajmowania tamtejszej elektrowni atomowej.

Ołeksij Riabczyn, doradca ukraińskiego rządu ds. zielonej energii, powiedział agencji Reuters, że jego zdaniem reaktory w Ukrainie wymagają zastosowania tarczy antyrakietowej, aby je skutecznie chronić.

"Od wielu lat mówimy, że energia jądrowa jest rozwiązaniem dla klimatu. Klimat geopolityczny się zmienił i ludzie teraz słuchają" - powiedziała Hannah Fenwick, współprzewodnicząca Nuclear for Climate.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas