Portugalia obniży VAT na rowery. To pierwszy taki kraj w UE

Władze Portugalii od przyszłego roku obniżą VAT na zakup rowerów. Dzięki temu każdy, kto będzie chciał kupić nowe "dwa kółka" będzie mógł zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset euro. Obniżenie podatku na zakup rowerów ma przyczynić się do wzrostu popularności tego środka transportu.

Rowery w Portugalii od 2023 r. będą dużo tańsze. Kraj wprowadza rozwiązanie, które mogłaby przyjąć również Polska
Rowery w Portugalii od 2023 r. będą dużo tańsze. Kraj wprowadza rozwiązanie, które mogłaby przyjąć również Polska Karol Makurat/REPORTER East News

Portugalia chce do 2030 r. osiągnąć 10-procentowy udział rowerów w transporcie. Przegłosowano poprawkę do budżetu, która sprawi, że od 1 stycznia 2023 r. zakup rowerów w tym kraju będzie obarczony podatkiem VAT w wysokości zaledwie 6 proc.

Rowery będą tańsze dzięki niższemu VAT-owi

Jeśli sprzedawcy nie wykorzystają tej sytuacji do podniesienia swoich marży, klienci powinni odczuć zauważalny spadek cen jednośladów. Będzie on szczególnie zauważalny w przypadku droższych modeli, takich jak rowery elektryczne. Kupując "elektryka" o wartości 2 tys. euro, przy nowej stawce VAT w kieszeni zostanie nam niemal 300 euro.

Niższy VAT na rowery jest możliwy dzięki nowym unijnym regulacjom, które zostały wprowadzone rok temu. Unia Europejska zdecydowała, że państwa członkowskie mogą obniżać VAT na zakup, wypożyczanie i naprawy rowerów, w tym rowerów elektrycznych.

Na drodze do rowerowej przyszłości

Wprowadzenie niższego VAT-u na zakup rowerów przez Portugalczyków wpisuje się w rowerową strategię kraju. Zakłada ona, że do 2030 r. ekologiczne jednoślady mają stanowić 10 proc. środków transportu używanych w tym państwie. Obecnie ten współczynnik wynosi 4 proc.

"Taka ambicja, niezbędna, aby chronić środowisko, ludzkie zdrowie, jakość powietrza i gospodarkę oraz redukować zużycie paliw kopalnych w miastach naturalnie wymaga środków, które będą motywować do zmiany paradygmatu z samochodu na rower" - podkreśla portugalski rząd w oficjalnym stanowisku odnośnie "rowerowej" poprawki do budżetu na 2023 r.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas