Czy jazda rowerem po chodniku jest legalna? Trzy wyjątki

Jazda rowerem jest nie tylko przyjazna dla środowiska, ale także przyjemna. To środek transportu, który w okresie letnim wybiera wiele osób. Warto wiedzieć, jakie przepisy obowiązują rowerzystów, aby uchronić się od nieprzyjemnych sytuacji oraz niepotrzebnych mandatów. Czy wiesz, co mówią przepisy na temat jazdy po chodniku?

Jazda po chodniku często jest bezpieczniejsza niż poruszanie się wśród aut. Sprawdź, co na jej temat mówią przepisy.

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Kierujący rowerem jest zobowiązany do korzystania z dróg rowerowych. Chodniki to przestrzeń zarezerwowana dla pieszych. Polskie przepisy określają jednak dokładnie sytuacje, w których poruszanie się rowerem po chodniku jest dozwolone.

W sytuacjach, kiedy rowerzysta porusza się po chodniku, musi pamiętać, o tym, aby zachować odpowiednią prędkość, zbliżoną do prędkości pieszego oraz zwiększoną ostrożność. Przyjmuje się, że w większości sytuacja jazda po chodniku, nie grozi mandatem. Karą są zwykle obciążane osoby, które stanowią zagrożenie dla pieszych i poruszają się nierozważnie.

Reklama

Kiedy można jeździć rowerem po chodniku?

Przepisy dokładnie określają trzy sytuacje, w których jazda po chodniku jest usprawiedliwiona i nie grozi karą grzywny.

Pierwszym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy rowerzysta sprawuje opiekę nad dzieckiem do lat 10. Jest ono traktowane przez prawo jako pieszy. Z tego powodu może wraz z dorosłym poruszać się po chodniku. Dziecko również musi kierować rowerem. Należy pamiętać, że w przypadku przewożenia dzieci w przyczepkach, zasada już nas nie dotyczy - jesteśmy zobowiązani do poruszania się ścieżkami rowerowymi oraz jezdnią.

Kolejną sytuacją, kiedy rowerzysta jest usprawiedliwiony, są złe warunki pogodowe. Śnieg, silny wiatr, mgła, gołoledź oraz ulewa mogą przyczynić się do wypadków. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, kierujący rowerem może wjechać na chodnik.

Ostatnim wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zostają spełnione jednocześnie trzy warunki:

  • samochody mogą poruszać się z prędkością ponad 50 km/h,
  • brakuje oddzielnej drogi dla rowerów lub pasa ruchu przeznaczonego dla nich,
  • chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości.

Jaka kara grozi za jazdę po chodniku?

Za jazdę po chodniku grozi nam stosunkowo niewysoka kara. Za naruszenie przepisów rowerzyście może grozić od 50 do 300 zł mandatu. Należy pamiętać, że nie tylko za to grozi nam grzywna.

Rowerzyści mogą zostać obciążeni mandatem w przypadku:

  • zbyt dużej prędkości podczas jazdy po chodniku,
  • utrudniania poruszania się innym uczestnikom ruchu,
  • nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu podczas korzystania z drogi dla rowerów i pieszych,
  • utrudnianie ruchu pieszym.

Za powyższe sytuacje mandat również może mieć wysokość od 50 do 300 zł.

Czy można jeździć hulajnogą po chodniku?

Wiadomo, że jazda rowerem po chodniku wiąże się z ryzykiem mandatu. A co w przypadku pozostałych pojazdów? Czy można poruszać się po chodniku hulajnogą?

Zasady poruszania się hulajnogą są bardzo podobne do tych, które obowiązują rowerzystów. Należy pamiętać, aby wybierać głównie drogi rowerowe oraz jezdnię. W sytuacji, kiedy samochody mogą poruszać się z prędkością większą niż 30 km/h, kierujący hulajnogą może wjechać na chodnik. Musi jednak pamiętać o tym, aby zachować prędkość nie większą niż 20 km/h. Przekroczenie jej może skutkować mandatem.

Zobacz także:

Rowerowe "ekspresówki" przecinają Polskę. Będzie ich więcej niż autostrad

Nie wszędzie wszystko wolno. Na wakacjach nieuwaga może nas słono kosztować

Jak przewozić rower samochodem? Bagażnik na dach, na hak i na klapę 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ścieżki rowerowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy