Co najszybciej rośnie na żywopłot? To zależy czy w słońcu, czy w cieniu
Żywopłot to rodzaj naturalnego ogrodzenia, zapewniającego ochronę przed wzrokiem sąsiadów, wiatrem czy zanieczyszczeniami z ulicy. Żeby mógł spełniać swoją funkcję, żywopłot powinien dość szybko urosnąć. Żeby jednak rośliny dobrze się przyjęły i prawidłowo rozwijały, należy wybrać je rozsądnie, biorąc pod uwagę ich potrzeby. Które z nich preferują stanowiska nasłonecznione, a które lepiej uprawiać w cieniu?
Spis treści:
Co na żywopłot? Rośliny, które szybko rosną
Żywopłot to rodzaj ogrodzenia, stworzonego z gęsto posadzonych drzew lub krzewów. Zwykle są one przycinane z boku i od góry, aby stworzyły zwartą, równą ścianę zieleni. W ten sposób można oddzielać od siebie pewne obiekty czy części działki, ale też zaznaczać granice obiektu.
Żywopłoty są niezwykle popularne, bo przy odpowiedniej pielęgnacji zapewniają izolację od sąsiadów, hałasu czy wiatru.
Jeśli ktoś potrzebuje takiej ochrony i zastanawia się co wybrać na żywopłot całoroczny, powinien zdecydować się przede wszystkim na rośliny, które szybko rosną. Każda roślina ma jednak własne potrzeby pielęgnacyjne. Niektóre preferują stanowiska słoneczne, a inne wolą wzrastać w cieniu.
Jakie rośliny są najlepsze na żywopłot w cieniu?
Część roślin nie lubi stanowisk nasłonecznionych. Najlepiej zdecydować się na rośliny zimozielone, które wspaniale wyglądają przez cały rok. Trzeba jednak wiedzieć, że rośliny uprawiane w cieniu powinny być podlewane i przycinane rzadziej, niż te, które rosną w pełnym słońcu. Na co warto się zdecydować?
- Bukszpan wieczniezielony
- Cis pospolity
- Cis pośredni
- Ligustr pospolity
- Laurowiśnia
Doskonałym wyborem są też żywotniki, czyli popularne tuje. Są dość często wybierane, ponieważ można tworzyć z nich piękne, formowane żywopłoty. Najczęściej wybierane gatunki tui, z których raczej bez większego trudu można uformować żywopłot, to: smaragd, brabant, spiralis i kórnik.
Świerk pospolity czy srebrny to również dobry wybór. Potrzebują nieco więcej miejsca z uwagi na bardziej rozłożysty pokrój, jednak posadzone w tej samej linii stworzą wspaniały, gęsty żywopłot. W dodatku przy regularnym podlewaniu i nawożeniu urosną dość szybko. Można też wybrać żywopłot z grabu. Żywopłoty tego typu były popularne w ogrodach renesansowych i barokowych. Roślina dobrze też znosi zacienienie.
Czytaj również: Jakie rośliny pozostają przez cały rok zielone?
Co posadzić na żywopłot w słońcu?
Co na żywopłot ulokowany w słońcu? Odpowiednich roślin jest wiele, jednak należy pamiętać, że wszystkie części żywopłotu powinny być oświetlane przez promienie słoneczne z takim samym natężeniem. W przeciwnym wypadku bardziej zacienione części będą rozwijały się wolniej niż pozostałe. Efekt może być mało przyjemny dla oka i nie spełniać swojej roli.
Jakie rośliny na żywopłot w słońcu wybrać? Oto kilka propozycji:
- Cyprysik - wiecznie zielony iglak, który jest łatwy w uprawie i z którego można stworzyć wspaniały żywopłot zimozielony.
- Klon polny - ma niewielkie wymagania i liście o ciekawym wyglądzie, które rozwijają się pod koniec kwietnia, zwykle razem z żółtawymi kwiatami.
- Berberys Thunberga - to wysoki krzew z rodziny berberysowatych, który jest w pełni mrozoodporny i dobrze znosi cięcie. Jeśli wybierzemy taki berberys na żywopłot, będzie on nie tylko efektowny, ale też trudny do sforsowania z uwagi na ciernie.
- Głóg - można dzięki niemu stworzyć efektowny, modny żywopłot kładziony. Jego największą ozdobą są intensywnie czerwone owoce.
- Tawuła - najlepiej kwitnie w pełnym słońcu, choć zniesie też półcień. Tawuły nadają się doskonale zarówno na żywopłoty formowane, jak i naturalne.
Warto wiedzieć, że dobrze uformowany żywopłot powinien być nieco szerszy na dole i węższy u góry. Chodzi o to, aby wszystkie części rośliny miały dostęp do światła słonecznego. Zapewni to roślinom równomierny rozwój i pozwoli im się dobrze rozgałęzić.
Czytaj też:
Zobacz też: