Jak pozbyć się dzięciołów z naszych budynków?
Nie trzeba być doświadczonym ornitologiem, aby rozpoznać charakterystycznie stukającego dzięcioła. Nie trzeba także być specem od zwalczania niechcianych zwierząt, aby przegonić takiego ptaka od elewacji naszego domu. Oto kilka prostych sposobów na humanitarne odstraszenie takiego nieproszonego gościa.
W Polsce żyje mniej więcej kilkanaście gatunków dzięciołów i co warto zaznaczyć, każdy z nich znajduje się pod ochroną. Choć zazwyczaj spotykamy je w okolicznych lasach, czasami zdarza się, że upodobają one sobie elewację naszego budynku, która po serii stuknięć może ulec zniszczeniu.
Nikt z nas zapewne nie chciałby narażać się na dodatkowe koszty ani patrzeć, jak jego majątek ustawicznie ulega zniszczeniu. W związku z tym, jak należy odstraszyć dzięcioły od naszego domostwa?
Odstraszanie dźwiękiem
Dzięcioły podobnie jak wiele innych ptaków boją się głośnych dźwięków, co z łatwością można wykorzystać na kilka różnych sposobów. Oczywiście najbardziej prozaicznych rozwiązaniem będzie zwyczajne wywoływanie hałasu w pobliżu ptaka, aczkolwiek zdecydowanie lepszym pomysłem będą dzwonki wietrzne czy urządzenia emitujące odgłosy drapieżników.
Działanie dzwonków wietrznych raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć - pod wpływem wiatru wywołują one dźwięki, które odstraszają dzięcioły. Podobnie sytuacja wygląda ze wspomnianymi wyżej urządzeniami, gdy wykryją one ruch, wydają odpowiedni dźwięk, który wystarczająco zaniepokoi nieproszonego gościa.
Odstraszanie jasnymi kolorami
Kolejnym sposobem na pozbycie się dzięciołów jest wywieszanie jasnych elementów, za którymi dzięcioły nie przepadają. Może to być taśma odblaskowa, płyty CD czy różnego rodzaju błyszczące zawieszki. Dodatkowo połączenie takich elementów z odstraszaniem dźwiękowym spotęguje cały efekt.
Makiety ptaków
Makiety innych ptaków sprawdzają się nie tylko z dzięciołami, ale również z wieloma innymi gatunkami. Osobniki, widząc siejące postrach drapieżniki, szybko postanawiają zmienić swój docelowy punkt podróży.
Budka lęgowa
Dzięcioły stukają w nasze budynki z dwóch głównych powodów - szukając pożywienia lub miejsca zamieszkania. W pierwszym przypadku zalecany jest remont i wymienienie spróchniałych drewnianych elementów. Natomiast w drugim możemy sami zapewnić im miejsce do życia, kupując budkę lęgową i stawiając ją w pobliżu.
Zadomowienie się w gotowym mieszkaniu będzie dla nich zdecydowanie łatwiejsze niż wykuwanie od zera pomieszczenia w elewacji.