Ekoturystyka. Miejsca w Polsce idealne na ekowakacje

Wakacje na szlaku lub nad jeziorem to ekologiczne opcje, które możesz wybrać latem. Ekoturystyka uczy turystów odpowiedzialnego podejścia do podróżowania i zwiedzania. Poznaj jej główną ideę. Może uda ci się spędzić tegoroczne wakacje z ekologią?

Czy w Polsce można podróżować ekologicznie?
Czy w Polsce można podróżować ekologicznie?Pexels.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Przeciwieństwo masowej turystyki, które warto wypróbować. Ekoturystyka to coraz popularniejszy, który warto wypróbować. Sprawdź, na czym polega. Może tegoroczne wakacje warto spędzić w nowy, ekologiczny sposób?

Co to jest ekoturystyka?

Ekoturystyka to forma turystyki, która ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu turystów i organizatorów turystyki na środowisko naturalne. Najczęściej zakłada aktywne spędzanie czasu na łonie natury. To odkrywanie i poznawanie miejsc z poszanowaniem dla ich kultury, tradycji oraz zabytków.

Ekoturystyka zakłada nie tylko obcowanie z przyrodą oraz zabytkami, ale także kontakt z lokalną społecznością — poznawanie ich zwyczajów oraz nawiązywanie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich.

Jakie są formy ekoturystyki?

Za ekoturystykę można uznać wszelkie formy podróżowania, których założeniem jest kontakt z naturą i poznanie lokalnej kultury z wyłączeniem jej najbardziej komercyjnych wariantów. Ekoturystyka zakłada także wybranie formy podróżowania, która jest realizowana w zrównoważony sposób.

Wiele osób słusznie utożsamia ekoturystykę z agroturystyką. To jedna z form, którą można wybrać, aby spędzić wakacje w ekologiczny sposób.

Jako ekoturystykę można traktować każdy rodzaj odpoczynku, który zakłada kontakt z naturą oraz szacunek dla lokalnej kultury. To, jak dokładnie będzie wyglądał wyjazd, zależy od ciebie.

Możesz wybrać wyjazd do okolicznego parku narodowego lub krajobrazowego. W ideę wpisuje się także wizyta w lokalnym muzeum lub skansenie oraz zwiedzanie zabytków, z których słynie dane miejsce. Na wycieczkę możesz wyruszyć za pomocą kajaka, roweru, konno lub pieszo. Spróbuj regionalnego jedzenia i doceń rdzenną kulturę miejsca.

Bardzo ważne jest to, aby dane miejsce pozostawić nienaruszonym. Ekoturysta powinien zadbać o to, aby miejsce, które odwiedził, nie było przez niego zniszczone lub zanieczyszczone.

Jak podróżować ekologicznie?

Ekoturystyka nie określa jedynie wakacyjnego celu podróży. Zakłada także ekologiczny sposób transportu. Najczęściej wybierane auto może się w tym wypadku nie sprawdzić. Najbardziej ekologicznymi formami transportu są pociągi i autobusy.

Jeśli lubimy ruch, naszym środkiem transportu może być również rower. Wyprawa bikepackingowa może wydawać się wyzwaniem dla nowicjuszy. To jednak dobry i ciekawy sposób na podróż. Jeśli zakładamy podróż na dużą odległość, możemy zawsze przejechać jej część pociągiem. To neutralny dla środowiska sposób niż podróż autem.

Pamiętajmy, że podróż samolotem, przez dużą emisję dwutlenku węgla do atmosfery, nie wpisuje się w pojęcie ekoturystyki. Szczególnie loty krótkodystansowe negatywnie odbijają się na środowisku. Zamiast lotu warto wybrać niskoemisyjny środek transportu.

Rower to nie tylko pomysł na aktywność, ale także przyjemny środek transportu
Rower to nie tylko pomysł na aktywność, ale także przyjemny środek transportu123RF/PICSEL

Ekoturystyka w Polsce. Miejsca idealne

Ekoturystyka może wydawać się nowym pojęciem. Prawda jest jednak inna. W Polsce od dawna jesteśmy zaznajomieni z jej ideą. Wakacje na łonie natury to często wybierany przez Polaków rodzaj odpoczynku. Wycieczka w góry, wyjazd na Mazury, czy odwiedzenie polskiego morza to opcje, które mogą być nie tylko ekologiczne, ale także korzystne cenowo.

W całej Polsce mamy również szeroką ofertę gospodarstw agroturystycznych. Ekoturystyka może zapewnić nam odpoczynek od zgiełku miasta oraz relaks wśród zieleni. Istnieje także wiele aktywności, których można spróbować, aby wakacje nie były nudne.

Możemy spróbować wspinaczki wysokogórskiej lub jazdy konnej. Możemy także wybrać się na spływ kajakowy, spływ pontonami lub tratwą.

Zobacz także:

Rolnik roku opowiada o rolnictwie bez chemiiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas