Reklama

Domowe sposoby na ćmę bukszpanową. Czym pryskać i jak zwalczyć szkodnika?

Ćma bukszpanowa jest groźnym szkodnikiem, który spędza sen z powiek wielu działkowcom i ogrodnikom. Jej larwy żerują na liściach oraz młodych pędach bukszpanów. Chociaż w polskich ogrodach pojawiła się stosunkowo niedawno, dziś jest już rozpowszechniona w całej Polsce. Ćmy bukszpanowe szybko się rozmnażają i przelatują na kolejne rośliny, zwiększając w ten sposób obszar inwazji. Dlatego walkę z ćmą bukszpanową trzeba rozpocząć jak najszybciej.

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa, zwana też ćmą azjatycką, to jeden z największych gatunków ciem występujących w Europie. Ten szkodnik dotarł do nas z Azji, najprawdopodobniej z importowanymi sadzonkami bukszpanu. Ćma bukszpanowa to motyl nocny, który charakteryzuje się szaro-brązową barwą z białą plamą. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi około 4 cm. 

Dorosłe osobniki mogą latać od kwietnia do września, a przy ciepłej pogodzie - nawet do października. Samice składają jaja na spodniej stronie liści bukszpanów, głęboko wewnątrz krzewów. 

Reklama

W ciągu roku ten owad może mieć aż cztery pokolenia. 

 Dorosłe motyle nie są szkodnikami bukszpanów, szkodliwe są natomiast larwy ćmy bukszpanowej. Jasnozielone gąsienice z podłużnymi brązowymi paskami osiągają do 4 cm i są niezwykle żarłoczne. 

Larwy ćmy bukszpanowej, jak wskazuje sama nazwa, żerują na krzewach bukszpanu. Młode gąsienice obgryzają brzegi liści, natomiast starsze zjadają nie tylko liście roślin, lecz także niezdrewniałe pędy. W krótkim czasie szkodniki mogą doprowadzić do zniszczenia wszystkich krzewów bukszpanów w ogrodzie i w okolicy.   

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową? 

Zwalczanie ćmy bukszpanowej jest dość trudne, ponieważ szkodnik jest bardzo inwazyjny. Im wcześniej zauważysz szkodnika, tym łatwiej go się pozbyć. Ćma bukszpanowa może być zwalczana na kilka sposobów. Młode larwy przede wszystkim można usuwać ręcznie, ściągając je z krzewu lub strzepywać. Pędy, na których zostało mało liści, najlepiej wyciąć i spalić.    

Niektórzy ogrodnicy polecają usunąć ćmę bukszpanową wodą, kierując mocny strumień na zaatakowane gałęzie. 

Dobrym sposobem na zwalczanie szkodników jest również rozwieszanie pułapek feromonowych, które służą do wyłapywania samców ćmy bukszpanowej. Składa się z pojemnika lejkowego oraz wkładu, który stanowi dyspenser feromonowy CDP. Taki sposób sprawi, że nie wszystkie jaja złożone przez samice zostaną zapłodnione. 

W walce z tym szkodnikiem najskuteczniejsza jest jednak metoda chemiczna, opryskując rośliny środkami ochronnymi. 

Opryski na ćmę bukszpanową. Pomoże chemia?

  • Mospilan 

Najpopularniejszym preparatem na zwalczanie tego szkodnika jest Mospilan 20 SP, który można używać do ochrony zarówno roślin ozdobnych, sadowniczych, jak i warzywnych. Niszczy nie tylko ćmę bukszpanową, ale również inne szkodniki, w tym mączliki, miseczniki i ochojniki. Mospilan to trucizna, która wnika w tkanki roślin. Gdy gąsienice je zjedzą, giną już po kilku godzinach. Taki oprysk można stosować dwa razy w sezonie. Pierwszy zabieg wykonuje się w kwietniu. Stosuje się go w porze wieczornej, przy bezdeszczowej i bezwietrznej pogodzie, gdy nie ma pszczół. Jak stosować Mospilan na ćmę bukszpanową? Preparat na formę proszku, który należy rozdrobić w wodzie. Dla jednorazowego zastosowania wystarczy 1 g Mospilanu na 2.5 l wody.       

  • Lepinox Plus 

Jeden z najlepszych środków na ćmę bukszpanową, który jest dozwolony do stosowania w uprawach ekologicznych. Lepinox Plus zawiera bakterię Bacillus thuringiensis, która naturalnie występuje na roślinach oraz glebie. Gąsienicy ćmy bukszpanowej, które zjadły pokarm roślinny opryskany tym preparatem, przestają żerować i uszkadzać krzewy już w pierwszym dniu po zabiegu, a po upływie trzech dni obumierają. Pierwszy oprysk należy wykonać na przełomie kwietnia i maja, a 10 g preparatu należy rozpuścić w 5 l wody.         

  • Polysect 005 SL 

To długo działający środek owadobójczy, który jest szybko pobierany przez liście i jest przemieszczany wraz z sokami po całej roślinie. Opryski profilaktyczne najlepiej robić na początku kwietnia, a następnie powtórzyć je pod koniec maja. 

Domowe sposoby na ćmę bukszpanową. Szare mydło, ocet, tytoń

W celu zwalczania ćmy bukszpanowej poza preparatami chemicznymi można wypróbować domowe sposoby lub naturalne opryski.       

  • Oprysk na ćmę bukszpanową z szarego mydła 

Szare mydło, inaczej mydło potasowe, to mieszanina różnych soli potasowych z innymi składnikami, m.in. gliceryną i chlorkiem sodu. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe działają eliminująco na szkodniki żerujące na roślinach. Oprysk z szarego mydła świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku larw ćmy bukszpanowej, lecz także przeciwko mszycom, wełnowcom czy przędziorkom. 75 g mydła należy zetrzeć na tarce i rozpuścić w 5 l ciepłej wody. Oprysk na ćmę bukszpanową należy przeprowadzić w momencie zauważenia pierwszych gąsienic tego owada żerujących na roślinie bukszpanu.       

  • Oprysk na ćmę bukszpanową z octu 

Zarówno mszyce, jak i ćmę bukszpanową w ogrodzie można zniszczyć octem. Warto jednak pamiętać, że ocet jest kwasem i w zbyt mocnym stężeniu może uszkodzić rośliny. Dlatego, zanim użyjemy go do walki ze szkodnikami, należy poznać zasady jego bezpiecznego zastosowania. Ocet na ćmę bukszpanową trzeba stosować w dużym rozcieńczeniu w proporcji 1 do 10 (na jedną miarkę octu przypada 10 miarek wody). Ponadto do oprysku można dodać kilka kropel płynu do naczyń.        

  • Oprysk na ćmę bukszpanową z tytoniu 

Czy wiesz, że nikotyna szkodzi nie tylko ludziom, lecz także działa zabójczo na owady? Dlatego jednym ze sposobów na zwalczanie ćmy bukszpanowej jest przygotowanie wywaru z tytoniu. 0,5 kg liści rośliny należy zaparzyć 5 l wody i odstawić na jedną dobę. Gotowy wywar należy przecedzić przez gazę i po rozcieńczeniu wodą (około 0,5 l wywaru z tytoniu na 1 l wody) należy opryskać nim krzewy zaatakowane przez ćmę bukszpanową. Oprysk można powtórzyć po 2-3 tygodniach.     

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się przydatne!  

Czytaj również:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy