Co sadzić jesienią w ogrodzie?

Z odejściem lata zarówno dzika przyroda, jak i ogrodowe roślinny zaczynają z wolna przygotowywać się do zimowego spoczynku. Paradoksalnie dla ogrodnika jest to jednak okres wzmożonej aktywności. Oprócz prac porządkowych warto teraz zająć się reorganizacją i ewentualnym poszerzeniem zagonów. Co sadzić jesienią dla uzyskania najlepszych efektów?

Co można sadzić jesienią?
Co można sadzić jesienią?Unsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Dlaczego jesień sprzyja sadzeniu?

Jest wiele gatunków kwiatów, które właśnie w październiku i listopadzie osiągają pełnię rozkwitu. Chryzantemy, astry i wrzosy to jesienna klasyka zdobiąca żywymi kolorami zarówno zagony, jak i opustoszałe po lecie donice. Z nadejściem pierwszych chłodów sklepy oferują szeroki wybór sadzonek i trudno wówczas oprzeć się pokusie, by je kupić.

Ale jesienią sadzi się również rośliny, których urodę będzie można podziwiać dopiero w kolejnym roku. Warunki są bowiem znakomite - gleba jest jeszcze stosunkowo ciepła, a jednocześnie już stale utrzymuje wilgoć. To najlepsza pora na rozwój korzeni, które zaprocentują lepszą kondycją rośliny na wiosnę.

Drzewa i krzewy: co sadzić jesienią?

Do końca września można sadzić w ogrodzie iglaki - zarówno solitery, jak i sadzonki przeznaczone na żywopłot. Potrzebują one więcej czasu, aby rozwinąć korzenie i odpowiednio się zaaklimatyzować. Późniejszy termin niestety stwarza ryzyko przemarznięcia.

Okres od początku października do pierwszych przymrozków doskonale nadaje się natomiast do sadzenia drzew i krzewów owocowych (z wyjątkiem brzoskwini, nektaryn i moreli). Zdążyły już one zrzucić liście i całą energię skupiają teraz na rozwoju systemu korzeniowego. Jesienne sadzenie sprzyja wyższej odporności na suszę, wysokie temperatury oraz choroby w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Podobne reguły dotyczą ozdobnych drzew i krzewów liściastych z odkrytym korzeniem. Jesienią ich wybór jest wyjątkowo szeroki, a ceny są znacznie przystępniejsze niż w przypadku sadzonek w donicach. W październiku w szczególności sadzi się krzewiaste róże, tawuły, derenie i berberysy. Z sadzeniem krzewów zimozielonych takich jak rododendron czy laurowiśnia należy jednak wstrzymać się do wiosny.

Pora na kwiaty cebulkowe

Wykopane w lecie cebulki zdążyły już przyschnąć i właśnie nadchodzi najlepsza pora, aby umieścić je z powrotem w ziemi. Co sadzić jesienią? Ogólna zasada mówi, że kwiaty wiosenne sadzi się przed zimą, zaś letnie dopiero po niej.

Wrzesień to więc idealna pora na sadzenie tulipanów, żonkili, narcyzów i hiacyntów, ale także drobnych przebiśniegów, krokusów, cebulic i szachownic. Późniejszy termin jest akceptowalny, ale stwarza ryzyko, że korzenie nie zdążą rozwinąć się przed nadejściem zimy. W październiku można jednak bez wyrzutów sumienia sadzić pustynniki, czosnki ozdobne czy piwonie.

Do końca września warto też posadzić większość gatunków lilii, z wyjątkiem odmian późnokwitnących, z którymi należy wstrzymać się do wiosny. Z kolei cebulki lilii białej umieszcza się w glebie już w połowie sierpnia.

Które byliny sadzi się na jesień?

Pierwsze miesiące szkoły to sprzyjający czas na podział, przesadzanie i sadzenie bylin, które zwyczajowo kwitną na wiosnę. W tej kategorii znajdują się m.in.: barwinek, bergenia sercolistna, bodziszek, floks, konwalia majowa, kokoryczka, ostróżka ogrodowa, płomyk, pierwiosnek, przetacznik, tawułka oraz żagwin. Pełna lista jest znacznie dłuższa, a dobrą wskazówką, co sadzić jesienią, jest aktualna oferta sklepów ogrodniczych.

Okres od września do listopada to także optymalna pora na sadzenie bylin dwuletnich. W rezultacie będą miały czas właściwie się ukorzenić, co zaprocentuje lepszym wzrostem w kolejnym roku i piękniejszym kwitnieniem za dwa lata. W tej grupie roślin znajdują się takie gatunki jak bratki, malwy, naparstnice czy dzwonki ogrodowe.

Warto pamiętać, że zarówno młode drzewa, krzewy, jak i byliny posadzone jesienią mogą ucierpieć z powodu mrozów, jeśli zima jest surowa i bezśnieżna. Z tego względu dobrą praktyką jest przysypywanie gruntu wokół sadzonek izolującą warstwą ściółki, np. kory lub kompostu.

Kosmiczne śmieciProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas