​NFOŚiGW: Kończy się czas na składanie wniosków o dotacje w programie "Mój Prąd 3.0."

Przekraczający 500 mln zł budżet 3. edycji "Mojego prądu" skończy się w przyszłym tygodniu - wynika z wyliczeń Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To oznacza ostatnie dni na złożenie wniosku o dotacje.

Nie jest jasne, kiedy ruszy kolejna odsłona programu "Mój prąd". Jest to uzależnione m.in. od zmian w systemie opustów dla porsumentów
Nie jest jasne, kiedy ruszy kolejna odsłona programu "Mój prąd". Jest to uzależnione m.in. od zmian w systemie opustów dla porsumentów123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Trzecia edycja programu "Mój Prąd" wystartowała 1 lipca i nabór miał być prowadzony do 22 grudnia bądź do wyczerpania alokacji. Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski poinformował, że ponad półmiliardowy budżet programu, przy utrzymaniu dotychczasowego tempa składania wniosków, wyczerpie się najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia. Oznacza to, że na złożenie wniosków o dotacje jest już mało czasu.

- Zgodnie z naszymi wyliczeniami budżet w wysokości 534 mln zł pozwoli nam dofinansować 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a na dziś do Funduszu wpłynęło od wnioskodawców ponad 166 tys. wniosków o wsparcie. Przy obecnym napływie ok. 1,6 tys. wniosków dziennie, budżet trzeciej edycji "Mojego prądu" wyczerpie się w okolicach przyszłego wtorku - powiedział.

Mirowski dodał, że prawie we wszystkich wnioskach beneficjenci wnioskują o maksymalną kwotę dotacji, czyli 3 tys. zł, i wsparcie w takiej wysokości zostaje wypłacane. W trzeciej edycji programu maksymalny poziom dofinansowania został ustalony na poziomie maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych wykonanej inwestycji, ale nie więcej niż 3 tys. zł. W poprzednich dwóch odsłonach "Mojego Prądu" dotacje wynosiły do 5 tys. zł.

Nowy system dla prosumentów, nowe dotacje

Mirowski wskazał, że obecnie Fundusz przygląda się procesowi ustalania nowego systemu rozliczania prosumentów, który odbywa się z udziałem m. in. resortu klimatu i środowiska. Kiedy zostanie on ostatecznie ustalony, uruchomiona będzie czwarta odsłona "Mojego Prądu".

Zgodnie z zapowiedziami MKiŚ w 2022 r. ma przestać obowiązywać opustowy system rozliczania prosumentów. Dziś prosumenci produkujący energię w instalacjach do 10 kW rozliczają się w stosunku 1 do 0,8. Za jedną jednostkę energii oddaną do sieci (traktowanej jako wirtualny magazyn energii) mogą potem pobrać za darmo 0,8. Po zmianie przepisów wchodzący na rynek otrzymają możliwość sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej. Jeśli będą jej z kolei potrzebować, to prosument będzie musiał zapłacić za taką energię.

Ministerstwo zapowiadało ponadto, że dla osób, które staną się prosumentami do końca 2021 r., system opustów ma obowiązywać jeszcze przez 15 lat.

Przedstawiciel NFOŚiGW wyjaśnił, że czwarta edycja będzie się różnić od poprzednich tym, że wsparcie będzie udzielane nie tylko do instalacji panelu PV. Fundusz chce promować autokonsumpcję energii w miejscu jej wytworzenia, czyli u prosumentów. Dlatego w "Moim Prądzie 4.0." wsparcie ma obejmować również instalację domowych systemów zarządzania energią czy ładowarek do samochodów elektrycznych, ale także magazynów energii oraz ciepła lub chłodu.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, beneficjenci, których wnioski nie zmieściły się w puli dotacji do paneli w drugiej edycji "Mojego Prądu" prawdopodobnie dostaną wsparcie, o które wcześniej wnioskowali. Druga odsłona programu zakończyła się na początku grudnia 2020 r.

Zarząd NFOŚiGW pracuje obecnie nad mechanizmem, który miałby umożliwić wypłatę dopłat dla beneficjentów, którzy spełnili wymogi formalne w "Moim Prądzie 2.0.", ale z powodu wyczerpania się alokacji wynoszącej 1,159 mld zł trafili na listy rezerwowe. Z informacji do których dotarła PAP wynika, że na liście rezerwowej jest ok. 23 tys. wniosków na kwotę ok. 117 mln zł.

INTERIA.PL
Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas